TOKİ Zeytinburnu’nda dönüşüm yetkisi istiyor

TOKİ, Zeytinburnu’nundaki dönüşüm faaliyetlerini yürütmek için ilçe belediyesi meclisine teklif götürecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), bölgedeki kentsel dönüşüm projelerini yürütmek için Zeytinburnu Belediyesi Meclisi’nden yetki talep edecek. İlçe Belediye Meclisi’ne bugün götürülecek olan teklif, Çırpıcı, Veliefendi, Sümer, Yeşiltepe, Seyitnizam ve Nuripaşa mahallelerinde yapılacak kentsel dönüşümü kapsıyor. Teklif kabul edilirse TOKİ neredeyse Zeytinburnu’nun yarısında kentsel dönüşüm faaliyetlerini yürütecek. Cumhuriyet’in haberine göre, teklifte en dikkat çekici ayrıntı, kentsel dönüşümün yurttaşların evleri, ‘öncelikle değişim yöntemi' ile yapılacak olması. Buna göre, TOKİ, vatandaşlara kentsel dönüşüme giren evlerinin yerine, bulunduğu bölgede değil, başka bir bölgede yeni ev verebilecek.

1. derece deprem kuşağında olan Zeytinburnu, 13 mahalleden oluşuyor. Son yıllarda birçok rezidans projesine ev sahipliği yapan ilçe, Marmaray’ın faaliyete girmesiyle daha da değerlenendi.

6 mahalleyi kapsıyor

TOKİ’nin 6 mahalleyi kapsayan teklifi Zeytinburnu Belediyesi İmar Komisyonu’na önceki gün ulaştı. çok tartışma yaratacak bir teklif geldi. Teklifte ilçe belediyenin TOKİ ile 6 mahallede kentsel dönüşüm projesi gerçekleştirebilmesi için belediye başkanına ile TOKİ arasında protokol yapma yetkisi verilmesi isteniyor.
‘Hak sahiplerinin tespiti, hak sahipleri ile uzlaşma, dönüşüm alanındaki hak sahiplerinin mülkiyetini öncelikle trampa (takas) yöntemini benimseyerek TOKİ adına devir alma, bedeli karşılığında ya da trampa yöntemi ile TOKİ ile ödeşme, kamulaştırma‘ gibi işlemlerin yapılacağı belirtiliyor.

‘İnsanları şehir dışına sürebilirler’

CHP’li Meclis üyesi mimar Esin Hacıalioğlu bugün oylanacak tekli ret oyu kullanacaklarını belirterek “Vatandaşa nerede ev verecekleri belli değil. Yetki talebinin ayrıntıları açıklanmıyor. Teklifin içeriği yok. Teklifte hiçbir ayrıntı da yazmıyor” dedi. Bu teklif kabul edilirse TOKİ’nin insanları şehrin bir ucuna sürebilecek yetkiye sahip olacaklarını ileri süren Hacıalioğlu, “Kentleşme anlamında her türlü yetkiye sahip olacak. Ayrıca bu teklif bir anlamda da ‘biz Zeytinburnu’nda kentsel dönüşümü başaramadık, TOKİ’ye devrediyoruz’ demek” diye konuştu.

‘Zeytinburnu Barcelona olacak’ demişti

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Zeytinburnu’nda riskli alan ilan edilen tek mahalle olan Sümer Mahallesi , Zeytinburnu Belediyesi tarafından 5 yıl önce mahalle kentsel dönüşüm kapsamına alınan ilk bölge oldu. 2 etap halinde planlanan Sümer Mahallesi’nde ilk etap tamamlandı, ikinci etap devam ediyor. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın geçen aralık ayında Barcelona’nın 1980’li yıllardaki durumunu ve bugünkü modern çehresini iyi bildiklerini belirterek “Biz de Zeytinburnu’nda 5 yıl içinde mini bir Barcelona inşa etmek istiyoruz. Zeytinburnu’nu İstanbul’un cazibe merkezlerinden biri haline getireceğiz. İlçeye bugün yatırım yapanlar gelecekte karşılığını fazlasıyla alacaklar” ifadelerini kullanmıştı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler