TOKİ Van Erciş’e 407 dükkan ve 48 ofis inşa ediyor

TOKİ tarafından Van’ın Erciş İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 407 dükkan ve 48 ofisin ihalesi yapıldı.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Van’ın Erciş İlçesi’nde “Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında inşa edilecek 407 dükkân ve 48 ofisin ihalesi yapıldı. 12 Haziran, Pazartesi günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca altyapı ve çevre düzenleme işi de yer alıyor.

Proje alanı daha önce Bakanlar Kurulu Kararı ile “Riskli Alan” ilan edilmişti. TOKİ ile Erciş Belediyesi arasında imzalanan protokol çerçevesinde “Riskli Alan”da bulunan iş yeri sahipleriyle yapılan görüşmeler neticesinde uzlaşma sağlananlara iş yeri, uzlaşılamayan hak sahiplerine de kamulaştırma bedeli ödendi. Ayrıca hak sahiplerine iş yerlerinin teslimine kadar kira yardımı yapılacak.

Selçuklu ve Osmanlı’dan günümüze şehirlerin kalbi konumunda olan çarşılar, alım-satım başta olmak üzere çeşitli ekonomik etkinliklerin yürütüldüğü mekanlar olmanın ötesine geçerek her kesimden kent sakinini buluşturan birer kamusal alandır.

Bu bakış açısıyla geliştirilen projede dükkan ve ofis cephelerinde tarihi Türk çarşı mimarisi örnek alındı. Yeni bir yaşam merkezine dönüşen cami merkezli ticaret alanında, cephe tasarımlarında ahşap görünümlü kaplamalar, taş kaplamalar, cumbalar, çatılarda çıkmalar, payandalar kullanıldı.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler