Teşvikiye arsasının galibi Eltes İstlife ortaklığı

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, “İstanbul Şişli Teşvikiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi” ihalesinin 2. oturumuna 4 firma teklif verdi.

Emlak Konut GYO, İstanbul Şişli Teşvikiye Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin Pazarlık - Açık Artırma bölümünü içeren 2. Oturumu gerçekleşti. 3 parselden oluşan arsa ihalesine 4 firma teklif verdi.

2. oturumda toplam satış hasılatı için en yüksek teklifi Dap Holding iştiraki Eltes İnşaat ve İstlife İş Ortaklığı verdi.

İhalede 1 milyar 763 milyon 750 bin TL teklif veren firma, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 40 payı, yani 705 milyon 500 bin TL Emlak Konut’a önerdi.

Şişli Teşvikiye arsasının değeri ise 455 milyon 121 bin 540 TL olarak açıklandı.

Teklif veren firmalar:

Özak GYO & İNT-ER Yapı İş Ortaklığı – Satış toplam geliri 1 milyar 351 milyon TL, şirket payı gelir oranı yüzde 40, şirket payı toplam geliri 540 milyon 400 bin TL

Caba İnşaat – Satış toplam geliri 1 milyar 455 milyon TL, şirket payı gelir oranı yüzde 40 şirket payı toplam geliri 582 milyon TL

Doruk GYO – Satış toplam geliri 1 milyar 220 milyon TL, şirket payı gelir oranı yüzde 41, şirket payı toplam geliri 500 milyon 200 bin TL

Eltes İnşaat & Istlife Yapı İş Ortaklığı – Satış toplam geliri 1 milyar 763 milyon 750 bin TL, şirket payı gelir oranı yüzde 40, şirket payı toplam geliri 705 milyon 500 bin TL

 

Ziya Yılmaz: “Nişantaşı’na imzamızı atacağız”

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz, ihale sonucunu değerlendirirken, Emlak Konut GYO’nun Nişantaşı ihalesini fazlasıyla önemsediklerini ve uzun çalışmalar yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

“Nişantaşı, DAP Yapı’nın misyonu için önemli bir lokasyondu. Avrupa Yakasının en kıymetli lokasyonunda proje geliştireceğimiz için oldukça heyecanlıyız. Nişantaşı’nın kendine has atmosferi ve çekiciliğine kendi vizyonumuzu katarak oluşturacağımız eseri gözümde canlandırabiliyorum. Bir an önce çalışmalara başlayıp İstanbul’a ve Nişantaşı’na değer katacak bir yaşam alanı tasarlayacağız. DAP Yapı’nın ayrıcalığını, Nişantaşı gibi İstanbul’un hatta ülkemizin en nadide semtlerinden birisinde sergileyecek olmanın mutluluk ve heyecanını yaşıyorum.”

İlk oturumda ne olmuşu?

İhalenin ilk oturumda 6 firmadan teklif gelmişti. Bu firmalar Caba İnşaat, Doruk GYG Şehircilik, Taşyapı, Eltes İnşaat, Özak GYO & İNT-ER Yapı İş Ortaklığı ve Astaş Gayrimenkul olarak bildirilmişti.

Arsanın plan notları

Ticaret+konut alanı imarlı A parsel 8 bin 713 metrekare, ticaret +konut alanı imarlı B parsel 3 bin 922 metrekare, ticaret alanı imarlı C parsel bin 88 metrekare ve park alanı ise 6 bin 954 metrekare büyüklüğe sahip.

Ticaret+konut alanlarında ilgili kurum ve kuruluşlardan uygun görüş alınmak ve bulunduğu yapı adasının yapılaşma şartlarını aşmamak kaydı ile özel sağlık ve özel eğitim tesisleri (yüksek öğrenim tesisleri hariç) yapılabilir. Bu işlevler bir arada kullanılabileceği gibi ayrı bloklar şeklinde de projelendirilebilecek.

Ticaret+konut alanlarında ada ya da parsel için belirlenen emsal değeri içerisinde kalmak ve emsal alanının maks. Yüzde 10’unu aşmamak kaydıyla ticaret yapıları yapılabilecek. Bu yapılar bağımsız blok olarak ya da konut bloklarının zemin ve bodrum katlarında projelendirilebilecek.

Ticaret+konut alanlarında toplam emsal inşaat alanı, 405 ada 9, 14 ve 102 parsellerde ayrılan donatı alanlarının bedelsiz terk edilmesi kaydıyla bu parsellerin brüt alanları toplamında ticaret fonksiyon alanı düşüldükten sonra KAKS:1,15 değeri üzerinden hesap edilecektir.

Bulunan emsale esas inşaat alanı imar uygulaması ile oluşacak ticaret+konut alanlarına alan büyüklükleri oranında dağıtılacak olup, taşındığı parselin toplam emsal alanını yüzde 20’den fazla artırmamak şartıyla ve bir defaya mahsus olmak üzere bir parselden diğer parsele emsal alanı transferi yapılabilecek. Bu durum iskan aşamasında ilçe belediyesi tarafından transfer işlemi gerçekleştirilen parsellerin tapu kayıtlarına beyan verilmek suretiyle işlenecek.

Konut ve ticaret alanında yapılacak binaların kat sayısı 10, ticaret alanındaki yükseklik sınırı da 5 kat olarak belirlendi. Emsale esas inşaat alanı da toplam 26 bin 887 metrekare olarak hesaplandı.

Arsanın üzerinde şu an Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi ve Marmara Üniversitesi Dişçilik Fakültesi yer alıyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler