Tekfen Holding Gama’dan Gate İnşaat’taki tüm hissesini satın aldı

Tekfen Holding, yüzde 50 oranında ortağı olduğu Gate İnşaat’ın diğer yarısını Gama Endüstri’den 21.547.000 dolara devraldı.

Tekfen Holding, bağlı ortaklıklarından Tekfen İnşaat’ın %50 oranında ortağı olduğu Gate İnşaat Taahhüt’ü, şirketin diğer ortağı olan Gama Endüstri Tesisleri’nden devraldı. Bu satın alma işleminin tamamlanması sonrasında Gate'nin halen Kazakistan'da devam eden inşaat projelerindeki Mayıs 2018 sonu itibariyle 259,3 milyon dolar tutarındaki kalan iş miktarı, Tekfen İnşaat'ın kalan proje bakiyesine ilave olarak tamamlanacak.

Gate İnşaat 2002'de kuruldu

50 bin TL sermayesi olan firma hisselerinin beheri 861,88 dolardan işlem gördü. Edinilen payların nominal tutarı 25 bin TL olarak belirlenirken toplam tutar 21 milyon 547 bin dolar olarak kesinleşti. Şirketin fiyatı değerleme raporuna göre 43.700.000 dolar olarak bulunmuştu.

Bu satın alma işlemi Tekfen’in son finansal tablosundaki aktif toplamını yüzde 1 oranında etkilerken açıklanan son yıllık finansal tablolara göre oluşan hasılat tutarına oranı % 1,3 olarak duyuruldu.

Gate İnşaat, Gama Endüstri ve Tekfen İnşaat'ın, Kazakistan Cumhuriyetindeki faaliyetlerinin daha etkin yürütülebilmesi için stratejik ortak bir hedef etrafında buluşmasının sonucu, 2002 yılında İstanbul'da kuruldu. 2003 yılında, Kazakistan Cumhuriyetindeki Atyrau Rafinerisi'nin yeniden yapılandırılması ile çalışmaya başlayan Gate İnşaat, maden, santral ve petrol projelerine yoğunlaşıyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler