TCDD Tatvan Rahova Lojistik Merkezi için düğmeye bastı

TCDD, Bitlis Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi projesinde ÇED sürecini başlattı. Projenin 3 yılda tamamlanması planlanıyor.

TCDD, Karayolu, denizyolu, demiryolu ve havayolu erişimi ile kombine taşımacılık imkanlarının olduğu depolama ve ulaştırma hizmetlerinin birlikte sunulduğu lojistik merkezleri projesine bir yenisini daha ekliyor. Toplam 21 adet lojistik merkezinden oluşan lojistik köy projesi kapsamında Bitlis Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi için harekete geçildi. ÇED sürecinin başladığı proje Bitlis İli, Tatvan İlçesi, Benekli Köyü mevkiinde 578 bin 592 metrekarelik alan içerisinde kurulacak. Bitlis Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi 10 milyon TL ile 100 milyon TL arasında yatırım bedeli ile hayata geçirilecek.

Projenin işletmeye alınması ile 2 adet 5000 metrekarelik otomatik boşaltma çukuru, 40.000 metrekarelik açık alanda (müşteri) stok sahası, 10.000 metrekarelik alanda bakım atölyesi ve yaklaşık 350 metre uzunluğunda yükleme/boşaltma platformu vb. için beton saha işletilecek.

3 yılda tamamlanacak

Söz konusu yapıların inşaatının tamamlanarak Lojistik Merkezin işletmeye geçmesi 3 yıl (36 ay) sürecek. Kaba inşaat çalışmaları ise toplam 2 yılda tamamlanacak.

Bitlis Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi projesi inşaatı sırasında toplam 150 personele, işletmeye alınması sonrası toplam 60 personele istihdam sağlayacak.

Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi projesinde ofis, yolcu peronu, antrepo, gümrüklü saha, bakım atölyeleri, sosyal tesis binaları, boşaltma çukuru ve yükleme/boşaltma platformu vb. üniteler bulunacak. Proje ile demiryolu ulaşımı için gerekli tüm ünite ve ara elemanların modern, teknolojik ve ekonomik gelişmelere uygun şekilde tek bir alanda toplanarak bir merkez üstünden yönetilmesi hedefleniyor.

Bitlis OSB’ye 4km mesafede

Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi, Rahova-Tatvan arası ve çevresindeki yüklerin Orta Doğu’ya ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne dağıtımının yapılacağı, depolama, ambalajlama ve diğer hizmetlerin verileceği bir lojistik merkezi projesinin oluşturulması amacıyla, Muş-Tatvan-Van ile Bitlis-Siirt-Batman karayolu kavşağında, Bitlis OSB’ye 4km mesafede inşa ediliyor.

Tatvan (Rahova) Lojistik Merkezi içerisinde;

- 40.000 metrekare Stok Sahası ve Genişleme Alanı,
-10.000 metrekare Bakım Atölyesi,
- 100 metrekare Akaryakıt Depolama Alanı,
- 100 metrekare Kumluk Alanı,
- 50 metrekare Arıtma Tesisi Alanı,
- 5.000 metrekare Otomatik Boşaltma Çukuru (2 adet),
- 35.000 metrekare Yükleme-Boşaltma Sahası,
- 8.750 metrekare Yüksek Rampa Alanı,
- 4.250 metrekare Tehlikeli Madde Boşaltma Alanı,
- 12.000 metrekare Gümrük Sahası,
- 10.000 metrekare Antrepo Alanı,
- 1.600 metrekare Yolcu Peronu,
- 600 metrekare Sosyal Tesis Alanı,
- 1.250 metrekare Büro Alanı,
- 1.250 metrekare İstasyon Alanı işletilecektir.

Proje alanında bakım atölyesi, antrepo alanı, yolcu peronu, sosyal tesis alanı, büro alanı, istasyon alanı olmak üzere toplam 24.700 metrekarelik kapalı alanda, 110.250 metrekarelik açık alanda inşaat gerçekleştirilecek.

İşletme sırasında lojistik merkeze getirilecek ve işlem görecek tehlikeli maddeler, tehlikeli madde boşaltma çukurunda depolanacaktır. söz konusu depolama alanı çevresinden 1,5 metre daha düşük kotta olan ve trenin 1,5 metre yukarıda bir platformda giderek vagon kapaklarının düşeyde 180 derece açılabilmesini sağlayan bir alan olup, bu bölgede trenle kömür, çimento vb. dökülen malzeme taşındığında elleçleme işlemleri yapılacak, yük bu alada tırlara kamyonlara aktarılacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler