TARİŞ bakanlıktan 10 dönümün parasını istiyor

Aydın Tariş, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Adnan Menderes Stadyumu’nda kullandığı 10 dönümlük arazinin parasını 4 yıldan beri almayı bekliyor.

S.S. 46 No’lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı Adnan Menderes Stadyumu’nun bulunduğu mevkideki 10 dönümlük arazi nedeniyle alacaklı olduğu öğrenildi.

2015 yılında Aydın İdare Mahkemesi tarafından yargı sürecinin tamamlanmasının ardından stadyumdaki 10 dönümlük arazinin değer tespiti yapılarak Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın Aydın TARİŞ Pamuk Kooperatifine yaklaşık 13 milyon lira ödemesine karar verildi.

Fakat aradan geçen 4 yıllık süreçte herhangi bir ödeme yapılmadı. Bölge İstinaf Mahkemesi'nde TARİŞ'in yaklaşık 13 milyon liralık alacağının yüzde 10'luk hissesinin Vakıflara devriyle ilgili temyizin devam ettiği süreç dahilinde nihai sonuç da bekleniyor. Kamulaştırma davası biten 10 dönümlük arazi halihazırda Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından kullanılıyor.

Çözüme gidemiyor

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Adnan Menderes Stadyumundaki 10 dönümlük araziyle ilgili kamulaştırmasız el atma nedeniyle karşı karşıya gelen Aydın TARİŞ Pamuk Kooperatifi, süreci çözme kavuşturmak için gerek bürokratik gerekse siyasi kanattan her türlü girişimde bulunmasına rağmen bir türlü ödenemeyen alacağı için kara kara düşünmeye devam ediyor.

"Erdoğan'dan yardım bekliyoruz''

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan gelecek olan parayı öngörerek 2015 yılında TARİŞ Pamuk Birliği'ne olan 7 milyon 500 bin liralık borcunu kapatan Aydın TARİŞ Pamuk Kooperatifi, 4 yıldan bu yana ödenmesini bekledikleri yaklaşık 13 milyon liralık alacağın, bu pamuk sezonunda ödenebilmesini sağlamak için Ankara'ya çıkarma yapmaya hazırlanıyor.

Sürece ilişkin açıklamalarda bulunan S.S. 46 No'lu Aydın TARİŞ Pamuk ve Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Doğan Altan, "Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan TARİŞ kamulaştırmasız el atmadan kaynaklı bir alacağımız söz konusu. Biz bu alacağımız hemen gelir düşüncesiyle TARİŞ Pamuk Birliğine 2015'te borçlarımızı ödemiştik. Gelinen süreç itibariyle yargı süreci tamamlanmasına, Gençlik ve Spor Bakanlığı' defalarca başvuruda bulunmamıza rağmen alacağımız henüz ödenemedi. Bu konuyla ilgili olarak pamuk üretim sezonu öncesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu'ndan yardım bekliyoruz." diye konuştu.

"Alacağımız bizim için hayati önem taşıyor"

Yaklaşık 13 milyon liralık alacağı temin ederlerse kooperatif olarak büyük bir rahatlama içerisine gireceklerini belirterek, ilerleyen günlerde Ankara'da da konuyla ilgili olarak bir dizi temaslarda bulunacaklarını vurgulayan Altan, "Alacağımız olan bu paraya hakikaten ihtiyacımız var. Üreticilerimizi desteklememiz adına alacağımızın bize ödenmesini yetkililerden arz ve talep ediyoruz.

Faizden kurtulacaklar

Bu para elimizde olsa bankalara ödediğimiz yüksek faizi kooperatifimizin elinde kalacak. Biz bu paranın ödeneceği düşüncesiyle 2015 yılında TARİŞ Pamuk Birliği'ne olan 7 milyon 500 bin liralık borcumuzu ödeyerek sıfırladık. Gelinen süreç itibariyle üreticimizi ayni ve nakdi yardımlarla destekleyip sürdürülebilir tarıma teşvik edebilmek için kooperatif olarak sağlam bir bütçe planlamasına ihtiyacımız var. Bu bakımdan önümüzü görebilmek için bakanlıkça alacağımızın ödenmesi kooperatifimiz adına hayati bir önem taşımaktadır" dedi.

Aydın Hedef Gazetesi

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler