Tarihi Yarımada’da fiyatlar çok değişken

Dünyada büyük şehirlerin önemli kısımlarını eski kısımlar oluştururken İstanbul’da bu misyonu Tarihi Yarımada Bölgesi üstleniyor.

İstanbul’un kurulduğu ve geliştiği yer olan Tarihi Yarımada bölgesi, tarihi ve turistik özelliklerinin yanında merkezi konumuyla ve birçok kamu kurumunun bölgede yer almasından dolayı yönetim merkezi olma özelliği ile ön plana çıkıyor.

TSKB Gayrimenkul Değerleme’nin emlaknews.com.tr için yaptığı çalışmaya göre Fatih, çeşitli ulaşım akslarının kesiştiği bir noktada konumlanıyor. Bölgeden Millet, Vatan ve Fevzi Çakmak Caddesi gibi şehrin önemli ulaşım aksları geçiyor.

Ayrıca yeni inşa edilen Marmaray, Yenikapı-Atatürk Havalimanı ve Yenikapı-Hacıosman metro hatları ile şehrin en uzun tramvay hattı olan Kabataş-Bağcılar tramvay hattının kesişim noktasında yer almasından dolayı ulaşım çeşitliliği oldukça fazla olan merkezi bir konuma yükseliyor. Ayrıca bölgede yer alan çok sayıdaki hastane, sağlık turizminin ilçedeki sosyal hayat üzerinde önemli bir etkisi olduğunu gösteriyor.

TSKB Gaydimenkul Değerleme’den Doğuşcan Iğdır’a göre Tarihi Yarımada’daki Balat, Sultanahmet ve Eminönü gibi bölgeler tarihi ve turistik bölgeler olarak ön plana çıkarken Çapa, Fındıkzade, Yedikule, Karagümrük, Fener ve Cibali bölgelerinin ise ağırlıklı olarak konut bölgesi olarak şekilleniyor.

Iğdır’a göre Tarihi Yarımada bölgesi genel olarak turizm sektörüne doğrudan bağlı bir gayrimenkul piyasasına sahip olup son yıllarda yaşanan gelişmelerden, bina/dükkan kiralamaları ile satış işlemleri başta olmak üzere gayrimenkul piyasası da etkileniyor.

Konut fiyatları uygun seyirde

Fatih ilçesi genelinde, inşaat kalitesi, konsept, büyüklük ve kullanım alanı büyüklüğüne göre m² birim değerlerinin eski konutlar için 2.500 TL/m² - 4.000 TL/m² bandında, yeni inşa edilmiş konutlar için ise 4.500 TL/m² - 7.000 TL/m² bandında seyrediyor. Markalı konut projelerinde ise bu değerler daha yüksek seviyelere çıkabiliyor.

Fatih’in en önemli ulaşım akslarından Millet Caddesi ve Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde iş yerleri için m² birim değerlerinin 18.000 TL/m² - 25.000 TL/m² bandında, Vatan Caddesi üzerinde ise 12.000 TL/m² - 18.000 TL/m² bandında yer alıyor. Malta Çarşısı, Balat, Laleli, Eminönü gibi yerel merkez sayılabilecek bölgelerde ise değer aralığı farklılık arz ediyor. İnşaat kalitesi, konsept, büyüklük ve kullanım alanı büyüklüğüne göre m² birim değerlerinin daha yüksek seviyelere doğru çıkabiliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler