Sosyal konutta yeni formül: Kiralık sosyal konut

Dar gelirlilerin barınma ihtiyacı, Hükümetin 2017 yılı programında farklı şekilde ele alındı. Yeni formül kiralık sosyal konut.

Nüfus artışının hızlı, konut fiyatlarının yüksek olduğu şehirlerde, dar gelirli vatandaşlar için sosyal kiralık konutlar yapılacak. Konut ihtiyacının gelecek yıl 817 bin olacağı öngörüsüne yer verilen Hükümetin 2017 yılı programınına göre, özellikle dar gelirli vatandaşların konut ihtiyacını gidermek için yoksul durumdaki vatandaşlara sağlanan sosyal konut desteğine yeni bir yaklaşım getirilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı öncülüğünde, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve TOKİ gibi ilgili kuruluşların iş birliğinde gerçekleştirilecek çalışma kapsamında , öncelikle konut açığının bulunduğu yerleşim yerlerinin tespit edilerek, dar gelirli vatandaşların ihtiyacının karşılanması ve konut piyasasında arz-talep dengesinin kurulması amaçlanıyor. Özellikle, konut ihtiyacının ciddi bir şekilde ön plana çıktığı büyükşehirlerde, yoksul vatandaşlar için hali hazırda uygun, uzun vadeli taksitlerle satılan sosyal konutların ‘kiralık’ olanları da üretilecek. Sosyal kiralık konut olarak adlandırılan bu destekten dar gelirli vatandaşlar yararlanabilecek.

70 milyon TL’ye 29 bin sosyal konut yapıldı

Sosyal Konut Projesi kapsamında dar gelirli vatandaşlar için şimdiye kadar 70 milyon TL kaynakla 29 bin 271 konut inşa edildi. Hükümet, 2023 yılına kadar 100 bin sosyal konutun inşa edilerek, hak sahiplerine teslim edilmesini hedefliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler