Sinop’un tanıtımını Amazon Kadınlar üstlendi

Telvin Sanat Akademisi’nin Amazon Kadınlar Dans Grubu Topluluğu, EMITT Fuarı’ndaki gösteriyle Sinop’u tanıtacaklar.

Sinop'ta faaliyet gösteren Telvin Sanat Akademisi bünyesinde oluşturulan Amazon Kadınlar Dans Grubu Topluluğu, Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda (EMITT) sahneleyecekleri dans gösterileriyle kentin tanıtımına katkı sunmaya hazırlanıyor.

Sinoplu kadınların ataları: Amazonlar

Türkiye'nin turizmde gelir kaybettiği bir dönemde çıkış yaparak dikkatleri üzerine çeken Amazon Kadınlar Dans Topluluğu, aynı zamanda bölgenin tarihi geçmişine de dikkat çekiyor. Amazonlu kadınların burada yaşadığı varsayılarak Sinoplu kadınlar kendi geçmişlerini bu köklere bağlıyorlar.

Telvin Sanat Akademisi Genel Yayın Yönetmeni Gülbahar Karaduman Karslı, Amazon Kadınlar'ın bir dönem Sinop'ta yaşadıklarına dair bilgi ve belgelerin birçok kaynakta yer aldığını söyledi.

Karslı, Sinop'un tanıtımına dans gösterisi ile katkıda bulunmak istediklerini vurgulayarak Amazon Kadınlar'ın hayata bakış tarzlarının, duruşlarının ve felsefelerinin danslarının kendilerine ilham olduğunu dile getiren Karslı, "Bu sayede hem Amazon kadınlarının hem de kentimizin tanıtımına katkı sunmak istiyoruz." diye konuştu.

EMİTT'te dansedecekler

İstanbul'da 26-29 Ocak'ta 21'incisi düzenlenecek olan EMITT'e Sinop Valiliği'nin desteğiyle katılan 5 kişilik topluluk, çalışmalarını Telvin Sanat Akademisi salonunda sürdürüyor. Amazon kadınlarının yaşadıkları dönemde sergiledikleri dans figürlerini günümüze uyarlayan dansçılar, izleyicilerle buluşacak olmanın heyecanını yaşıyor.
Gökhan Gücüklüoğlu/AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler