Sinop Gerze de yavaş şehir cittaslow oldu!

Sinop Gerze 5-6 Şubat 2017’de Türkiye’nin 10. sakin şehri Artvin Şavşat’ta yapılan toplantıda sakin şehir cittaslow sertifikası almaya hak kazandı.

Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Türkiye Koordinatörü olan Seferihisar Belediyesi’ne üyelik başvurusunda bulunan Sinop Gerze Belediyesi, 5-6 Şubat 2017 tarihinde Artvin’in Şavşat'ta yapılan toplantıda Göynük ve Eğirdir ile birlikte cittaslow sertifikasını aldı.

Kıbrıs'takilerle birlikte 17'ye ulaştı

Türkiye'de 11, Kıbrıs'ta 3 olmak üzere 14 olan sakin şehirler artık daha fazla biliniyor ve talep görüyor. Sorumluluğunu yerel yönetimlerin üstlendiği yavaş şehir akımı, bölgeyi, doğayı, tarihi ve geleneği koruyor ve çevreyi temiz tutuyor. Geleneklerin yaşatılması, tarihi dokunun korunması ve gelecek nesillere aktarma gayreti de bu akım kapsamında değerlendiriliyor.

Bu akıma dahil olan beldeler tüm dünyada turistik açıdan tercih edildiği için daha çok gezmeye, görmeye ve tanımaya gelen ziyaretçiler oluyor. Bu yolla kentin geliri ve tanınırlığı yükseliyor.

Yerel seçimlerden sonra başlandı

Yavaş şehir olmak üzere çalışmalara 2014 yerel seçimlerinden sonra başlandı. Belediye Başkanı Osman Belovacıklı, "İlçemizi eski Şirin Gerze yapacağım" sözünü tuttu.

Yavaş Şehir konsepti Gerze'ye yaşam enerjisi oldu

Üretimin azaldığı, kültür ve sanatın yok olduğu Gerze bu olumsuzlukları tarihe gömerek CittaSlow projesini sahiplendi. İnsanların birbirleriyle sohbet ettiği, kucaklaştığı, ilişkilerin samimi ve güzel olduğu bir Gerze için CittaSlow uygulamalara başladı. Organik ürünler uygulama konurken CittaSlow kriterlerine uygun belediyecilik ve şehircilik anlayışıyla hareket edildi.

Seferihisar Belediyesi yol gösterdi

Sinop Gerze Belediyesi de Uluslararası Cittaslow Birliği’nin Türkiye Koordinatörü ve ilk yavaş şehri olan Seferihisar Belediyesi’nin yol göstericiliği ile yapılan denetimler ve yerinde tanıma gezileri ile gerçekleşti. CittaSlow kapsamında Temmuz 2016'da Gerze'ye Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve beraberindeki heyet ziyarette bulundu.

Gerze'nin yavaşlığı denetlendi

Gerze'de Belediye Konservatuarı, Halk Kütüphanesi, Çini, Kotra ve Peşkir Atölyeleri, Atatürk Kültür Parkı, Gerze Sahili, Yaşlılar Evi İnşaatı, Engin Altay Parkı, hayvan barınağı ve Hurma Dibi Halk Plajı ziyaret edildi.

Gerçekleştirilen ve planlanan projeler hakkında deneyimlerini aktaran Seferihisar Belediye Başkanı Soyer, beraberindeki heyetle birlikte yörenin geleneksel yemeklerinden de tattı. Gözlemlerini aktaran ve ilçeyi beklediğinden daha modern bulduğunu ifade eden Soyer, "Doğasına ve tarihine sahip çıkan bir ilçe. Böyle bir ilçeyi yönettiği için Gerze Belediye Başkanı Osman Belovacıklı'ya teşekkür ederim" diye konuştu.

CittaSlow'un mantığını açıklayan Soyer, "CittaSlow kimlik kaybını geri getirmektir. Günümüzde herkesin kabul ettiği gibi kapitalist düzenle yaşam sürdürülemez. Bu fikir; doğaya, tarihine, kültürüne ve toprağına sahip çıkarak bilim ve sanattan faydalanma olarak özetlenebilir." diyerek sözlerini noktaladı.

Emlaknews.com.tr/Özel Haber

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler