Senegal Kent Pazarı sizin bildiğiniz pazarlardan değil

PAB Mimarlık'ın Senegal'de gerçekleştireceği Senegal Kent Pazarları Projesi çevrede kültür ve yaşam alışkanlıklarını değiştirmeden ekonomiyi canlandırmayı amaçlıyor.

Pek çok kentsel dönüşüm projesiyle adını duyuran PAB Mimarlık, Senegal’de modüler bir kent pazarı projesi tasarladı. Senegal Hükümeti’nin talebiyle başlatılan Senegal Kent Pazarları Projesi, ülke kentlerinin farklı ihtiyaçlarına adapte olabilecek şekilde hazırlandı. Dağınık, kanunsuz ve düzensiz ticaret sisteminin giderilmesi amaçlanan projede, kuru duvar sistemi kullanımı kararlaştırıldı. Oluşan dükkan ünitelerinin kullanılacağı yere göre monte edilebileceği projede zemine de minimum müdahale olanaklı hale getirildi.

Avlulu düzen ve sokak düzeni

Senegal Kent Pazarları Projesi'nde iki tür dükkan kullanılacak. Avlulu düzen adı verilen birinci tür, açık alanlarda kullanılmak üzere asma-germe sistemli tasarlanırken, ikinci tür olan sokak düzeni ise karşılıklı dükkan biçiminde daha yoğun alanlar elde edilmesi sisteminden oluşuyor. Ayrıca kent pazarında bırakılan açık alanlarda farklı etkinlikler de düzenlenebileceği düşünülmüş.

Gerekli yatırım için bütçe yok

Pazar yerleşkesinde içedönük pazar alanları elde ederek, mekan sınırlandırılması hedeflenirken, giriş çıkış ve güvenlik kontrolünün de artması sağlanacak. Ayrıca hava sirkülasyonuna elverişli pazar yapısı, iklim şartları düşünülerek yapılandırılırken bölgede katma değeri yüksek bir ticaret ortamı kurulması temel amaçlardan biri. Devlet bütçesinin yatırımları karşılayamayacağından dolayı Afrika'da, yap-işlet-devret modelinin uygulandığından bahseden PAB Mimarlık mimarları, Senegal Kent Pazarları Projesinin kültüre dokunmadan bölgede olumlu bir değişim sağlayacağını söylediler.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler