Şeker Piliç’in Bandırma’daki tesisi icradan satılacak

İflasına karar verilen Şeker Piliç’in şimdi de Bandırma’daki tesisi icradan satılacak. 53 dönüm üzerinde bulunan tesis için 14.3 milyon TL bedel belirlendi.

Bir dönem Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticilerinden biri olan Şeker Piliç'in, Şubat 2015'te iflasına karar verilmişti. İflasın ardından Bandırma'daki 53 bin metrekarelik dev üretim tesisini 30 milyon TL bedelle satılığa çıkarmış ancak satamamıştı.

Yarı fiyatına satılıyor

Şimdilerde Bandırma 1. İflas Müdürlüğü tarafından yeniden satışa çıkarılan üretim tesisi için belirlenen bedel öncekinin yarısı fiyatında. Şirketin 14 milyon 338 bin TL bedelle satışa çıkarılan tesisi için ilk satış günü 27 Temmuz'da gerçekleştirilecek. İlk ihalede alıcı çıkmaması halinde, icradan satış ihalesi 3 Eylül'de ikinci kez yapılacak. İcradan satışlar belirlenen bedelin yüzde 50’si üzerinden satışa çıkıyor.

Bir başka deyişle Şeker Piliç’in dev tesisi için ihale rakamı 7 milyon 169 bin liradan başlayacak. Sanayi imarlı alanda bulunan tesis KDV'den muafken ruhsatsız binaların KDV oranı ise yüzde 18.

225 civciv ile başladı

Bir zamanlar Türkiye’nin en büyük beyaz et üreticileri arasında yer alan Şeker Piliç, 1958'de Bandırma'da kuruldu.

Asıl işi nakliyatçılık olan Hüseyin Bor, bu işe kümesinde bulunan 225 civciv ile başladı. Kurulduğu dönemde adı Emek Tavukçuluk olan şirket 2000 yılında borsada işlem görmeye başlayarak 'borsaya açılan ilk beyaz et üreticisi' olma özelliği yakaladı. Şirket aynı zamanda, 2009’da Avrupa Birliği’ne ilk ihracat yapan şirket olarak kayıtlara geçti.
Maddi zorluklardan dolayı 2013 yılında üretimi durduran şirket 2015 yılında ise iflas etti.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler