Satışlar yükselirken fiyatlar düşüşe geçti

Son yıllarda Türk gayrimenkul sektörü yurtdışına satışta oldukça iyi rakamlara ulaştı ama yabancıların kârı kur farkıyla arttı.

Türkiye’nin ilk çeyrekte yabancıya yaptığı satışlar içindeki konut sayısı 9 bin 618’e çıktı. Ancak yabancılar konut başına yükselen kurların da etkisiyle bu yıl sadece 135 bin dolar ödedi. Rakamlara göre aynı konut için yabancıların geçen yıl ödediği fiyat 148 bin dolar civarındaydı.

Nevita International Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Akbal, piyasadaki hareketliliğin artmasıyla bu rakamların yeniden eski seviyelerine ulaşabileceğini dile getirdi. Akbal, son dönemde ekonomi yönetimi tarafından hayata geçirilen düzenlemelerin sektörde olumlu anlamda yansımalar oluşturacağını belirterek şu ifadeleri kullandı: “TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, yılın ilk çeyreğinde yabancıya konut satışında 2018’in aynı dönemine göre yüzde 81,5’lik bir artış yaşandı.

Sadece 3 aylık süreçte 10 bine yakın konut satıldı

Bu rakam geçtiğimiz yılın aynı döneminde sadece 5 bin 298 adetti. Bu da aslında bu trendin tüm canlılığıyla devam ettiğini açıkça gösteriyor. Yıl boyunca yabancılara 50 bin konut satılacağını, ortalama satış rakamının da 150 bin dolar olacağını düşünüyoruz. Yani 2019 yılında yabancıya konut satışından Türkiye’nin gelirinin 7,5 milyar doları bulmasını bekliyoruz.”

Yabancıyla kriz aşmaya çalışılıyor

Özellikle vatandaşlık düzenlemesi ve Türk Lirası’ndaki değer kaybı sonrası yurt dışından ciddi ilgi görmeye başlayan Türk Gayrimenkul Sektörü, iç piyasada yaşanan krizi yabancıya satışla çözme planları yapıyor.

Konut satışlarındaki düşüş, sürekli artan stoklar ve lüks konutlarda oluşan arz fazlası için yabancı müşteriyi kurtarıcı olarak gören sektörün önemli oyuncuları, cari açığı kapatma adına hükümetten de sürekli teşvik görüyor. Türk müteahhitlerin yabancı açılımı çerçevesinde Ocak’ta 436 milyon dolar, Şubat’ta 440 milyon dolar, ilk çeyrekte ise 1,3 milyar dolar satış yaptığı gözlemleniyor.

Karar

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler