Saraybosna-Belgrad Otoyolu insanları birbirine bağlayacak

Saraybosna-Belgrad Otoyolu projesinin ilk etabına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7-8 Ekim’de Sırbistan’a yapacağı ziyaret kapsamında başlanacak.

Balkanlar'da bölge ülkelerini birbirine bağlayacak Saraybosna- Belgrad Otoyolu Projesi'nin ilk etabına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7-8 Ekim'de Sırbistan'a yapacağı ziyaret kapsamında başlanacak. Mihajlovic, "Bu proje sadece bölge ülkeleri değil, insanları da birbirine bağlayacak" dedi Saraybosna-Belgrad Otoyolu insanları da birbirine bağlayacak.

Sırbistan İnşaat Ulaşım ve Altyapı Bakanı Zorana Mihajlovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 7-8 Ekim'de Sırbistan'a yapacağı ziyarete ilişkin değerlendirmede bulundu.

Başlangıcının Erdoğan'ın katılımıyla yapılacağı Saraybosna Belgrad Otoyolu Projesi'nin büyük önem taşıdığını vurgulayan Mihajlovic, "Proje sıradan bir otoyol projesi değil. Tüm bölgeyi birbirine bağlayacak bir yüzük. Yüzüğün hazırlık kısmına başladık. Bu proje sadece bölge ülkeleri değil, insanları da birbirine bağlayacak. Resmi başlangıç ise Erdoğan'ın ziyareti sırasında gerçekleşecek." dedi.

Taşyapı ile Sırp firmalar yapacak

Bakan Mihajlovic, otoyol yapımının birinci kısmının 2,5 yıl sürmesinin planlandığına dikkati çekerek, projenin Türk firması Taşyapı ile Sırp firmaları tarafından yapılacağını belirtti. 6 saat yol 2 saate inecek Ülkedeki yolların güvenlik, siyasi ve ekonomik istikrar ve kalkınma anlamına geldiğine işaret eden Mihajlovic, "Bugün Saraybosna'dan 5-6 saatte Belgrad'a gelen insanlar bu sürenin 2 saate inmesiyle daha çok birleşecekler. Birkaç yıl önce Erdoğan ve Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in de dediği gibi bu yol dostluk yoludur." diye konuştu.
Mihajlovic, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Sırbistan ziyaretine ilişkin şunları kaydetti:

"Sırbistan'da çok sayıda Türk firması var ve bu sayı son yıllarda oldukça arttı. Bu bizim için oldukça anlamlı ve önemli. Türkiye önemli bir yatırımcı ve bizim insanımızla da iyi anlaşıyor. Türkiye ve Sırbistan arasında altyapı alanında da önemli iş birlikleri bulunuyor. Erdoğan'ın ziyareti kapsamında Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan da gelecek. Kendisiyle yeni yatırım alanları ele alacağız."

Erdoğan'ın ziyaretiyle Sırbistan'dan "bölgesel istikrar" mesajının gönderileceğini aktaran Mihajlovic, "Erdoğan'ın da aynı mesajı göndereceği kanaatindeyim. Türkiye ve Sırbistan ile Türkiye ve Bosna Hersek arasında iyi ilişkiler olmasaydı bugün bu denli büyük projelerden bahsediyor olamazdık." değerlendirmesinde bulundu.

İki farklı güzergah

Bosna Hersek'in başkenti Saraybosna ile Sırbistan'ın başkenti Belgrad arasında iki farklı güzergahtan yapılması planlanan otoyol projesi kapsamında 22,5 kilometre uzunluğunda yol inşa edilecek. Belgrad ile Saraybosna'yı birbirine bağlayacak olan otoyol veya otoyol-ekspres yol karışımı kara yolunun, ilk güzergahının Saraybosna-Zenica-Tuzla-BrckoBijelina-Belgrad olması planlanıyor. İkinci güzergah ise Saraybosna-Visegrad-Pozega-Belgrad olacak.

Analiz

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler