Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı inşaatı başlıyor

İBB’nin hayata geçireceği 850 metrelik Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın yapımı kısa süre içinde başlayacak ve 2018 yılında işletmeye açılacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Daire Başkanlığı Ulaşım Planlama Müdürlüğü, 2 Mat’ta ihalesi yapılacak olan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı projesinin ÇED sürecini başlattı.

2018’de devreye alınacak

850 metre uzunlukta olması planlanan ve 2 istasyondan oluşan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı’nın yapımına kısa süre içinde başlanacak. 2018 yılında devreye alınması planlanan Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı, Levent-Rumeli Hisarüstü Metrosu’nun Hisarüstü istasyonu ile Boğaziçi Üniversitesi ana giriş kapısı yanında Rumeli Hisarüstü istasyonu ile başlayacak. Hat, Boğaziçi Üniversitesi arazisi altından geçerek İstanbul Boğazı sahilinde, Rumeli Hisarı’nın yanında bulunan Aşiyan Parkı’nda yapılacak Aşiyan istasyonu ile son bulacak.

Nispetiye, Etiler, Hisarüstü’nü sahile bağlayacak

İstanbul Boğazı sahil şeridi ile Nispetiye, Etiler, Hisarüstü mahallelerin bağlantısını Levent-Hisar Üstü Metrosu ile gelen yolcuların sahil bağlantısını sağlayacak olan tünel hattının iki adet istasyonu aç-kapa kazısı yapılarak inşa edilecek. Rumeli Hisarüstü-Aşiyan Füniküler Hattı projesinde işletme süresi ise 30 yıl olacak.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler