Para Politikası Kurulu indirim gerçekleştirecek mi?

Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirimiyle konut kredi maliyetlerinde düşüş beklentileri arttı.

Merkez Bankası, faiz koridorunun üst bandında 25 baz puan indirimi gerçekleştirdi. Gündemi meşgul eden konu ise bu indirimin kredi maliyetlerine yansıyıp yansımayacağı. Emlak sektörü bu puan indiriminin kendi açısından faydalı olduğuna inanıyor. 20 Nisan'da gerçekleşmesi planlanan Para Politikası kurul toplantısı sonrası yarım puanın daha indirilmesi öngörülüyor. Toplantıda Merkez Bankası'ndan beklenen indirim, baz puanın 50 olması. Bu şekilde ise konut kredisi faiz oranları 0,10 ve 0,15 civarında düşerek. 

KONUTDER memnun değil

Tüketicilerin isteği yıllık faiz oranlarının yüzde 1'in altına düşmesi yönünde. Bu oran gerçekleşirse konut satışlarında hareket bekleniyor. Merkez Bankası indirim yapmaya devam ederse bu oranların hayata geçeceğine inanılıyor. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), bu indirimin yeterli olmadığı kanaatinde. 

Konut kredilerinin olması gereken 0,90 ile 0,85 bandı

Merkez Bankası'nın yaptığı indirim gelecek indirim beklentilerini tetikledi. Uzmanlara göre konut kredilerin düşmesi gereken bant 0,90 ile 0,85. Bu orta vadede, aylık faiz oranının sektöre yararlı olacağı düşünülüyor. Türkiye'de yıllıklandırılmamış manşet enflasyonda yüzde 6'nın aşağısı farklı konut seviyeleri demek. Bu şekilde konut kredisinde aylık faiz oranları yüzde 0,75 sonraki indirimlerle yüzde 0,65 değerlerinde olacak. Enflasyonun yüzde 87'nin altındaki değerleri görememesi durumunda aylık baz en iyi şekilde yüzde 0,90 ile 0,95 arasında seyredecek.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler