Pamukova Mekece arasına 12.6 km’lik ikinci hat yapılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TCDD 1. Bölge Müdürlüğü Pamukova – Mekece arasına 2. Hat yapmak üzere kolları sıvadı.

Pamukova – Mekece arasında şehir ulaşımını sağlamak için bulunan demiryolu hattını yetersiz bulan TCDD, ikinci bir hat inşa ediyor. Bu hatla teknoloji ve sanayinin gelişimine destek sağlanması, artan nüfusun daha hızlı, ekonomik ve konforlu ulaşımı hedefleniyor.

Bu kapsamda, Sakarya Pamukova sınırları içinde Pamukova-Mekece hattı üzerine 168+200 km ve 180+760 km arasında 2. hat yapımı olarak planlanıyor. Projenin bedeli 95 milyon 400 bin TL olarak öngörülüyor.

Pamukova'nın merkezinden başlayacak

Proje kapsamında demiryolu istasyonu Pamukova merkezden başlayarak Adapazarı Bilecik istikametinde devam ederek Mekece’ye bağlanacak. Demiryolu hattının şerit sayısı geliş ve gidiş olmak üzere 2 hat olarak planlanan proje güzergahı, 15 m platform genişliğine sahip olacak. Projede gerekli olan elektrifikasyon gerilimi ihtiyacı; 25kV Monofaze 50 Hz olacak. İşletmede gerekli olan bu enerji hat güzergahı civarında yer alan trafo merkezlerinden sağlanacak ve hat güzergahına dağıtımı için ara mesafeleri 40-65 metre açıklıkta değişen beton direkler inşa edilerek şebeke sistemi oluşturulacak.

Her gün 3.500 kişi taşınacak

Hattın geometrik standartları, TCDD İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından 250 km/saat proje hızına göre projelendirilerek diğer hatlarla bütünlüğünün sağlanmasını temin edecek şekilde tespit edilecek. Ulusal yolcu ve yük taşımacılığına hizmet verecek olan demiryolunun yolcu treni 8 vagon ve 3500 kişi (günlük gidiş-dönüş) kapasiteli olarak tasarlandı.

7 istasyonlu

Uzunluğu 12,560 metre olan Pamukova – Mekece Hattı maksimum 200 km/h’ye dayanıklı olacak. İstasyon Demiryolu projesi kapsamında yapımı düşünülen Pamukova-Mekece güzergahı boyunca 7 istasyon yapılacak. Hattın kapladığı toplam alan; 12.560 m x 15 m= 188 bin 400 metrekarelik alanı kaplayacak.

Projenin inşaatı kapsamında toplamda 200 personelin çalışması planlanmakta olup, çalışacak personel ihtiyaçları, bölgedeki kamu, kurum ve kuruluşlara ait şantiyeler kullanılacak. İşletme aşamasında istasyon hizmetlerinde çalıştırılmak üzere 250 personel istihdam edilecek.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler