Otopark yönetmeliği kış ortasına ötelendi

İşgüzar AK Partili Necip Nasır’ın çabaları ile otopark yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihi yıl sonuna kadar uzatıldı. Böylelikle daha önce sözleşme yapan müteahhitlerin mağduriyeti önlendi.

Otopark yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihi 31 Aralık 2019'a uzatılırken karar resmi gazetede yayımlandı. Otopark Yönetmeliği'nin yürürlüğe giriş süresinin uzatılmasıyla ilgili sektörden gelen talepleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na ilettiklerini kaydeden Necip Nasır, Danıştay'ın TMMOB Şehir Plancıları Odası'nın açtığı davalar sonucunda Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği'nin bazı maddeleri hakkında yürütmeyi durdurma kararı almasının ardından belediyelerde inşaat ruhsatı verilmesi durduruldu.

Danıştay’dan çıkan karar ile belediyeler ruhsat sürecini durdurunca müteahhit mağdur oldu. 1 Haziran 2019'da sona erecek eski otopark yönetmeliğine göre sözleşme imzalamış olan birçok müteahhit büyük sıkıntı yaşayacaktı. Bakanlık mağduriyet yaşanmaması için yönetmeliği 31 Aralık 2019 tarihine kadar uzattı. İsteyen eski yönetmeliğe, isteyen yeni yönetmeliğe göre uygulama yapabilecek, bilgisini verdi.

Villalarda farklı

Özellikle küçük parsellerde otopark ihtiyacının karşılanamaması halinde yeni bir imkan sağlandığını da ifade eden Nasır, "Alanı 120 metrekareden küçük olup kat adedi 3 ve üzeri olan mevcut parsellerin otopark ihtiyacı, talep edilmesi halinde otopark bedeli alınmak suretiyle civardaki genel veya bölge otoparklarından karşılanabilecek. Villa gibi müstakil konut binalarında ise ön bahçeler, parsel sınırından 2 metre geri çekilmek kaydıyla açık otopark alanı olarak düzenlenebilecek" ifadelerini kullandı.

İnşaatta müteahhitlerin mağduriyetinin giderilmesi ve sektörün önünün açılması konusunda çaba sarf etmeye devam edeceklerini belirten Nasır, sözlerine şöyle devam etti: "200 sektör ve 5 bin kalem malzemeyi etkileyen inşaat, hem istihdama hem de ekonomiye büyük katkı koyan önemli bir sektör. Otopark yönetmeliğinin yürürlüğe giriş tarihinin uzatılması eski yönetmeliğe göre sözleşme yapmış sektör temsilcilerinin mağduriyetini önledi."

Yeni yönetmelik uyarınca, yine muvafakat alınmak, ayrıca değişiklikten etkilenen bağımsız bölüm malikinin muvafakati alınmak ve taşıyıcı sistemi olumsuz etkilememek kaydıyla arka bahçede binalara 2 metreden fazla yaklaşmamak, arka bahçe mesafesi içinde zemin kat yüksekliğini aşmamak, arka bahçe mesafesi dışında bina yüksekliğini aşmamak kaydıyla zemin üstü mekanik otoparklar ve/veva taşıt asansörü yapılabilecek.

Sabah

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler