Orta segmentteki markalı konut stokunu devlet mi eritecek?

Maliye ve Hazine Bakanlığı farklı sektörlerde zor durumda olan firmalara aktardığı kaynağın bir kısmını inşaat sektörüne aktarıyor. Kullanılacak fonun büyüklüğü açıklanmadı…

Maliyetlerin yükselmesi ile döviz kurunun ve faiz oranlarının artması başta olmak üzere birçok etken markalı konut stokunu şişirerek satış yapılamaz hale getirdi. Peşpeşe yapılan kampanyalar, sağlanan devlet destekleri yapılan düzenlemeler lokomotif niteliğindeki inşaatın kötü gidişatını durduramayınca Maliye ve Hazine Bakanlığı bizzat konuya müdahil olmaya karar verdi.

Buna göre...

Orta segmentte tamamlanmış, iskanı alınmış konutlar devlet tarafından karşılıklı rıza ile ve indirimli fiyattan satın alınacak. Ödemelerin yüzde 70’i firmaların banka borcuna aktarılacak, kalan yüzde 30’lık kısım ise firmaların kendine ödenerek ayakta kalmaları sağlanacak.

Konuyu bakanlık nezdinde takip eden GYODER, İNDER ve KONUTDER, üyelerine yolladığı mailde kıstasları, doldurulacak formu, ilgili mecraları, son tarihi ve işleyiş şeklini tarif etti. Emlak Konut GYO’dan stoklarda yer alan bu formattaki konutların envanterini hazırlaması istendi.

Emlak Konut GYO: ‘Spekülasyon’

Emlak Konut GYO KAP’a yaptığı açıklamada böyle bir durumun olmadığını, konuşulanların spekülasyondan ibaret olduğunu kaydetti. Emlak Konut GYO’nun duyurusu şöyle:

“Ülkemizde ki tamamlanmış bağımsız bölümlerin tesbitine ilişkin sektör temsilcileri Konutder, Gyoder, İnder ve Emlak Konut tarafından bir envanter çalışması yapılmaktadır. Bu çalışmaya yönelik olarak kamuoyunda çıkan haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Şirketimizce bu haberlerde belirtilen iş ve işlemlere ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır.”

GYODER, İNDER ve KONUTDER: ‘Elinizi çabuk tutun’

Yollanan bilgide önemli not olarak, “Bu programla ilgili ayrılmış olan fonun sektörümüz tarafından kullanılabilmesi için çok süratli hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, bu fona ihtiyacı olan bir çok sektörün olduğu unutulmamalıdır.” ifadesi dikkat çekti.

Derneklerden bilgi yok

Sektörel derneklerden konu hakkında her hangi bir açıklama yapılmazken üyelerine gönderdikleri “Elinizi çabuk tutun, konutları Hazine alacak” anlamındaki mailin metni şöyle:

Sektörümüzün içinde bulunduğu zorlu süreç içinde mali sorunlarımızı Hazine ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’a sürekli olarak arz ettik. Bu güne kadar alınan bazı mali tedbirler, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş bulunmaktadır.

Alınan bu tedbirlerin dışında sektörümüzde çalışan firmalardan gelir gider dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, takipte olan veya konkordato ilan etmiş firmalara Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın sağladığı kaynak ile Bankalar Birliği Genel Müdürlüğü planlamasında görevlendirilen Emlak Konut GYO tarafından, aşağıda izah edilecek olan çerçevede ve adil bir yaklaşım ile destek planlanmaktadır.

Sayın Bakanımız, sektörümüze çok kuvvetli bir nefes sağlayacak bu çalışmanın süratle neticelendirilmesini arzu etmekte olup, takipçisidir.

Bu çerçevede ilgili plana katılmak isteyen, elinde öncelik ile bitmiş iskanı alınmış konut stoku olan üyelerimizin aşağıdaki linkte yer alan tabloyu doldurarak [email protected] ve ……[email protected] adreslerine en geç 7 Kasım, Çarşamba günü saat 12:00’ye kadar göndermeleri gerekmektedir.

Bağımsız Bölüm Tablosunu Doldurunuz.

Planlanan Destek Paketi ne içeriyor?

(Bu paketin şartları, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile bu görevi yürüten Emlak Konut GYO ve Bankalar Birliği başkanlığınca çok süratli şekilde geliştirilmekte olup aşağıda belirtilen hususlar çerçevesindedir.)

- Programa, öncelikle gelir gider dengesi bozulmuş, bankalar ile sıkıntıya girmiş, bankalar nezdinde takipte olan veya konkordato ilan etmiş firmalar ile banka kredi borçlarını azaltmak veya kapatmak isteyen firmalar katılabilir.

- Öncelikle elinde iskanı alınmış orta segmentte konut stoku bulunan firmalar katılabilir. Konutun yanında, elinde ofis ve işyeri bulunan firmalar, dilerlerse bu mallarını ikinci bir liste ile sunabilirler. Bu gün için böyle bir talep olmayıp, bu talep Derneklerimiz tarafından oluşturulmaya çalışılmaktadır.

- Emlak Konut GYO verilen bu listelerdeki gayrimenkulleri kendi ekspertizlerince değerlemeye tabi tutarak iskontolu bir bedelden karşılıklı rıza ile satın alacaktır. Satın alınan bedelin %70’lik kısmı o firmaların banka borçlarının ödenmesinde kullanılacaktır. %30’luk kısmı da firmalara verilerek işlerinde kullanılması sağlanmış olacaktır.

- Kamu bankalarının dışındaki bankalardan borçların kapatılmasındaki görüşmelerde de bu programa katılan firmalara destek olunacaktır.

Önemli Not

* Bu programla ilgili ayrılmış olan fonun sektörümüz tarafından kullanılabilmesi için çok süratli hareket edilmesi gerekmektedir. Aksi taktirde, bu fona ihtiyacı olan bir çok sektörün olduğu unutulmamalıdır.
** Bu programa GYODER, İNDER ve KONUTDER olarak destek vermekteyiz.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler