Orman yangınlarının sebepleri neden aydınlatılmıyor?

Son günlerde ardı ardına çıkan orman yangınları ciğerimizi yakarken Mecliste gündeme taşınan yangının sebepleri konusunda Orman Bakanlığı sessiz kalıyor.

Son günlerde ardı ardına çıkan orman yangınları üzerine konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, son 5 yılda 10 bin 130 orman yangını çıktığını, bunların 5 bin 862'sinin çıkış nedeninin aydınlatılmadığını söyledi. THK'nin yangınlara müdahale için destek talebine ise Orman Bakanlığı sessiz kaldı.

Üst üste çıkan yangınlar Meclis gündemine taşındı

Son günlerde ardı ardına çıkan orman yangınları üzerine konuyu soru önergesi ile Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Ali Şeker, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'ye Türk Hava Kurumu'nun (THK) işlettiği ve orman yangınlarında en etkili uçaklardan olan Bombardier CL 215 tipi uçakların THK'nın Orman Bakanlığı tarafından yapılan yangın söndürme ihalesinde yüksek fiyat verdiği için ihaleyi alamaması sebebiyle bu seneki orman söndürme çalışmalarına katılamadığı iddiasını sordu.

Orman Genel Müdürlüğü 2018 yılı Faaliyet Raporu'na göre Türkiye'de 2014-2018 yılları arasında 10 bin 130 orman yangını çıktığını, bu yangınların 667'sinin kasıtlı çıkartılırken 5.862'sinin çıkış nedeninin aydınlatılmadığını belirten CHP'li Şeker, "Bu vahim iddialar doğru ise, bu ihmalin sorumluları tespit edilmeli, Bakanlık tarafından kamuoyuna derhal bir açıklama yapılmalı." diye konuştu.

Can yakan sorular cevapsız kalıyor

CHP'li Şeker önergesinde;

1. Son 10 yılda çıkan orman yangınlarının çıkma sebeplerine göre dağılımı nasıldır?
2. Son 10 yılda çıkan orman yangınlarıyla ilgili olarak kaç kişi hakkında idari ve adli işlem başlatılmıştır?
3. Türk Hava Kurumu'nun işlettiği ve orman yangınlarında en etkili uçaklardan olan Bombardier CL 215 tipi uçakların THK'nın Orman Bakanlığı tarafından yapılan yangın söndürme ihalesinde yüksek fiyat verdiği için ihaleyi alamaması sebebiyle bu seneki orman söndürme çalışmalarına katılamadığı iddiası doğru mudur?
4. Orman yangınlarına hızlı ve etkili bir şekilde müdahale edilebilmesi için komşu ülkelerle, yangın söndürme araç ve ekipmanlarının artırılması ve ortak kullanılması için iş birliği anlaşması yapılacak mıdır?
5. Yangın sonucunda tahribata uğramış ormanlık alanlarda inşa edilmiş kaçak yapılar için imar barışı başvurusu yapılmış mıdır?"
sorularına yanıt istedi.

THK'den destek talebi

Gelişmeler üzerine Türk Hava Kurumu da Dalaman'daki orman yangınına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, THK'nin yangına müdahale için uçakları çalıştırıp yetkililere bildirdiği ancak yetkililerin kendilerine yangının kontrol altında olduğu bilgisini verdikleri belirtildi. THK'den yapılan açıklamanın ardından gözler Tarım ve Orman Bakanlığına çevrildi. Bakanlıktan ise bir açıklama yapılmadı.

Evrensel

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler