Onikişubat Belediyesi güneş enerji santrali yapıyor

Kahramanmaraş merkezinde yer alan Onikişubat Belediyesi 17.510.700 TL’lik yatırımlar şehre güneş enerji santrali kazandırıyor.

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Kahramanmaraş, bu zamana kadar bireysel çabalarla yararlanılan güneş enerjisini kurumsal düzeye taşımak üzere parlak bir fikri hayata geçiriyor. Yeni kurulan ve 2. dönemine giren Onikişubat Belediyesi, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na ait olan Fatmalı Mahallesi Adaca Mevkiindeki 142 bin 934 metrekarelik alanın 99 bin 430 metrekarelik kısmında “Güneş Enerji Santrali” kuruyor. Taşınmazın mülkiyeti Oda’da kalırken belediye sadece üst kullanımdan yararlanacak.

Arsa KMTSO'nun

Yapılacak santralde fotovoltaik paneller kullanılarak elektrik üretilecek. Fotovoltaik panellerle 4.999 kWe (4,999 MWe) olarak kurulacak olup tesiste güneş enerjisi panelleri yardımıyla elektrik enerjisi üretilmesi ve bu elektriğin iç tüketime aktarılacak. Proje kapsamında kurulacak toplam 84 ünitenin kurulu gücü 5.262,55 kW (5,3 MW) ve tesisin kurulu gücü 4,999 MWe olacak.

Şebekeye bağlanacak

Kullanılacak fotovaltaik paneller, çelik ve alüminyum konsriksiyonlar ile zemine tutturulacak, kablo, inverter, trafo, kontrol koruma üniteleri, kablo tavaları kullanılarak buradaki elektrik 34,5 kV gerilimle en yakın elektrik nakil hattına bağlanacak. Proje alanına en yakın konut ise 300 metre mesafede ve kuzeybatı yönünde bulunuyor. Proje kapsamında tesisin inşaatı ve kurulumu aşamasında tesiste 10 kişinin, işletme aşamasında ise 4 kişinin çalışması planlanıyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler