‘Ofis binalarının açılışı ertelendi’

Propin’in ‘İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış’ 2016 Birinci Çeyrek Raporu’na göre bazı ofis binalarının açılışı ileri tarihlere ertelendi.

Propin Property Investment Consultancy’nin İstanbul Ofis Pazarı Genel Bakış 2016 Birinci Çeyrek Raporu’na göre, 2015 yılını önceki yıllara göre durgun geçiren İstanbul Ofis Pazarı’nda, 2016’nınbirinci çeyreğinde genellikle küçük ve orta ölçekli ofis alanlarındaki kiralama işlemleri kapandı. Raporda kiralama işlemlerin kapanmasına, stoka bağlı olarak rekabetin arttığı bölgelerde mal sahipleri tarafından yapılan kira indirimlerinin ve Şubat 2016’dan itibaren düşen döviz kuru sebep gösterildi. Öte yandan yılın ilk çeyreğinde kurumsal satın alma gerçekleşmezken bazı ofis binalarındaki açılışlar, planlanan zamandan daha ileri tarihe ertelendi.

Ofis stoku arttı

Raporda ayrıca yılın ilk çeyreğinde İstanbul ofis stokunda artış gözlendiği belirtilirken bölge kategorilerinin stok paylarında değişiklik olmadığını belirtti. İstanbul Ofis Pazarı’nda MİA’nın payının yüzde 38, MİA dışı-Avrupa yüzde 18, MİA dışı-Asya yüzde 31 ve Kâğıthane, Bomonti- Piyalepaşa, Kartal-Maltepe ile Batı Ataşehir’den oluşan gelişmekte olan ofis bölgeleri ise yüzde 13 olduğu kaydedildi. MİA’da 2015 yılı ikinci çeyrek döneminde yüzde 20,3 seviyesinde olan A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranının, 2015 üçüncü çeyrekte hızla yükseldiği hatırlatılan raporda MİA’da üçüncü çeyrekten sonra boşluk oranının düşme eğilimine girdiği ifade edildi. Bu yılın ilk çeyreğinde ise MİA A sınıfı ofis binalarındaki boşluk oranının yüzde 24,9 olarak tespit edildi. Aynı dönemde MİA Dışı-Asya’daki boşluk oranı ise yüzde 17,1 olarak gerçekleşti.

Kira fiyatları düşüyor

MİA’da yer alan A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamasının son dört çeyrek boyunca düştüğü vurgulanan Rapora göre, bu yılın ilk çeyreğinde A sınıfı ofis binalarındaki kira ortalamasının metrekare başına 28,8 dolar seviyesinde bulunuyor. Bu düşüşte artan stokla ortaya çıkan rekabet sonucunda mal sahiplerinin yaptığı düzenlemelerin etkili olduğu belirtiliyor. 2015 dördüncü çeyrekte düşme eğilimine giren MİA Dışı-Asya’da A sınıfı ofis kira ortalaması, 2016 birinci çeyrekte metrekare başına 20,1 dolar olarak tespit edildi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler