Nurdağı ile Bahçe arasına hızlı tren tüneli yapılacak

Osmaniye’nin Bahçe ilçesi ile Gaziantep’in Nurdağı ilçesini demiryolu ile birbirine bağlayacak çift yönlü tüp geçit projesi için tünel kazmaya başlandı.

Osmaniye ile Bahçe arasında yapılan Türkiye'nin en uzun demiryolunda yeni bir aşamaya gelindi. İki yerleşim merkezini birleştiren tünelde çalışmaların hızlanması için tünel kazma makinesi devreye girdi. Tünellerin her birisi 10 bin 200 metre uzunluğunda olacak.

TCDD tarafından yaptırılan Adana-Gaziantep-Malatya konvansiyonel hattı tamamlandığında mevcut demiryolu 17 kilometre kısalacak. Her birinin uzunluğu 10 bin 400 metre ve 8 metre olan tünellerin ilkinde 590, ikincisinde ise 560 metre ilerleme kaydedildi.

Yüklenici firmanın şantiye şefi Hasan Çatlakkaya'nın açıklamalarına göre toplam 20 bin 400 metre tünel kazılacak. Tünel kazma makinesiyle günde ortalama 10 metre ilerleme sağlanarak projenin 2018 Aralık ayında tamamlanması planlanıyor. 24 saat çalışmaların devam ettiği inşaatta 20'si teknik personel 200 işçi çalışıyor.

Toplam 193 milyon 253 bin liraya mal olması beklenen tünel Türkiye'nin en zorlu geçit projelerinden birisi olarak gösteriliyor. Bölgeden geçen demiryolu, karayolu, otoyol ve petrol boru hatları, yerleşim ve sanayi tesislerin varlığı ve en önemlisi Doğu Anadolu fay zonu tünel hattında yer alıyor. Tünel tamamlandığında ise Çukurova ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi birbirine bağlanarak çok önemli bir hale gelecek.
AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler