Nesil Vakfı’nın huzurevi sınırsız yükselebilecek

Nesil Vakfı’nın Kartal’da 2.5 dönümlük arazi üzerinde yeniden yapılacak huzurevinin yüksekliği serbest bırakıldı.

Kamuoyunda sık sık skandal fetvaları ile gündeme gelen ilahiyatçı yazar Hayrettin Karaman'ın mütevelli heyeti başkanı olduğu Nesil Vakfı mülkiyetindeki bina yeniden yapıldığında sınırsız yükseklik hakkına sahip olacak.

2.5 dönümlük arazi üzerinde yeniden yapılacak huzurevinin yüksekliği İBB Meclisi tarafından serbest bırakıldı. Vakfın kurucusu Dr. Beşir Akınal'ın adını taşıyan huzurevi, 2011 yılında açıldı ve 2012 yılında mülkiyeti vakfa geçti. Nesil Vakfı'na ait parselde İBB kiracı durumunda.

100 kişi kapasiteli huzurevinden ücret karşılığında hizmet veriliyor. Yedi katlı huzur evinin üzerinde bulunduğu 2.5 dönümlük parsel için hazırlanan üst ölçekli nazım imar planı, 21 Nisan 2017 tarihinde İBB Meclisi'nde oy çokluğu ile kabul edilmişti.

Oy çokluğuyla kabul edildi

Parseldeki "Özel ve sosyal kültürel tesis" fonksiyonu korunarak yapılaşma koşulları düzenlendi. Emsal 1.50 olarak belirlendi, yükseklik de serbest bırakıldı. Planla ilgili hazırlanan raporda İBB bürokratlarının dikkat çekici uyarıları yer almıştı. Yükseldiğin serbest bırakılmasının bölge slüetini olumsuz etkileyeceği, belirtilerek yükseklik değerinin tanımlanması gerektiği vurgulanmıştı. Uyanlara rağmen plan oy çokluğu ile kabul edildi.

İBB Meclisi'nin ocak ayı oturumunda tekrar oylamaya sunulan komisyon raporunda 2017'de hazırlanan plan değişikliğinin bir ay boyunca askıda kaldığı yasal süreç içinde itiraz gelmeyen planın kesinleştiği belirtildi.

Özlem Güvemli-Sözcü

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler