Muş Bulanık Malazgirt arasına devlet yolu yapılıyor

Muş’un Hasköy, Korkut ve Bulanık ilçe sınırları içinde, Güroymak – Hasköy ayrımından başlayan Bulanık-Malazgirt Devlet Yolu Projesi’nin çalışmaları hızlandı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü Karayolları 11. Bölge Müdürlüğü, Muş’un Hasköy, Korkut ve Bulanık ilçe sınırları içinde kalan ve Güroymak-Hasköy ayrımından başlayan Bulanık-Malazgirt Devlet Yolu Projesi’ne start verdi. Projenin maliyeti 98 milyon 767 bin 679 TL olarak öngörüldü.

Yapılması planlanan devlet yolu güzergahının toplam uzunluğu yaklaşık 71 km (Km:0+000-71+271,81) olup, güzergahın tamamı Muş il sınırı içerisinde yer alacak. “(Güroymak-Hasköy) Ayrımı-Bulanık-Malazgirt Devlet Yolu” güzergahı, Tatvan-Muş Yolu üzerinde Bulanık ayrımında (Km:0+000) başlar.

Büyük çoğunluğu mevcut yola oturmakla birlikte, Km:24+810-Km:30+660 arasında (yaklaşık 6 km’lik kesim) mevcut yolu terk etmektedir. Bu proje ile mevcut yolun iyileştirilmesi ve 2x1 sathi kaplamalı hale getirilmesi planlanmakta olup, mevcut yolun düşük geometrik standartları yükseltilerek daha emniyetli ve konforlu bir geçiş imkanı sağlanması hedefleniyor.
Yaklaşık 71 km’lik devlet yolu güzergahı idari sınır olarak sırasıyla; Yukarıüçdam, Aşağıüçdam, Alazlı, Oğulbalı, İçboğaz, Gültepe, Karakale, Tepecik, Akçaarmut, Oğlakkaya, Günbatmaz, Erentepe, Gülçimen, Cankurtaran, Balotu, Arakonak, Yoncalı ve Yeni mahalle sınırlarından geçerek Km:71+271,81’de Bulanık’ta son buluyor.

Teknik özellikleri

Yapılması planlanan proje, bir gidiş bir geliş olmak üzere toplam 2 şeritli olarak planlandı. Şerit genişliği 3,5 m, banket genişliği ise 2,5 m olmak üzere toplam platform genişliği 12 m olarak projelendirildi. Proje kapsamında 94 menfez ve 3 köprü tesis edilecek.

“(Güroymak-Hasköy) Ayr.-Bulanık-Malazgirt Devlet Yolu” projesi kapsamında, yol ekseni merkez olmak üzere sağından 1.000 m ve solundan 1.000 m olmak üzere toplam 2.000 m’lik koridor ÇED inceleme alanı olarak belirlendi. Proje kapsamında, alt yapı inşaatı, üst yapı inşaatı ve asfaltlama işlemleri gerçekleştirilecek. Projeye ait etüt çalışmalarının bitmesinin ardından, diğer işlemlere başlanacak olup, projenin ortalama 3 yılda tamamlanması planlanıyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler