Multi yaptı bağışı, İBB kaçak kısımları akladı pakladı

Türkiye’deki enteresan imar, özel sektör ve kamu ilişkilerine bir yenisi daha eklendi. Marmara Forum AVM’nin kaçak kısımlarını İBB ‘bağış’la yıkayıp akladı.

Hürriyet'ten Dinçer Gökçe'nin haberine göre 2013 yılında Bakırköy'de hizmete giren Marmara Forum AVM'nin kaçak kısımları İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) yapılan şartlı bağış ile 'yasal'laştı.

100 milyon liralık Garden Office ek hizmet binası olacak

Yapılan protokole göre İBB’ye, ofislerin bulunduğu 100 milyon lira değerindeki Garden Office binası ve aynı bölgede bulunan 16 bin metrekarelik arsa İBB’ye bağışlandı. İşlemler tamamlanınca İBB’den kiracılara ‘Bulunduğunuz ofisi boşaltın. Orayı hizmet binası olarak kullanacağız’ yazısı gitti. Edinilen bilgiye göre İBB, Merter’de bulunan ek hizmet binasını taşıyacak. İBB’nin boşaltacağı Merter’deki binaya ise, mülk sahibi olan İGDAŞ’ın kullanması planlanıyor.

Bilirkişiler rapor hazırladı

Aralarında yabancı firmaların da olduğu kiracılar ise 10 yıllık kontratlarını olduğunu belirterek konuyu yargıya taşıdı.

Kiracılar bir yandan da konuyu yargıya taşıdı. Binada kiracı olarak bulunan şirketlerden Eofis Gayrimenkul Danışmanlık, Metro Properties Gayrimenkul Yatırım A.Ş, Estelife Medikal Sağlık Hizmetleri ve CIAT Isıtma Sağ. Havalandırma Sis. Ve Tic. San. A.Ş adına tespit davası açıldı. Bakırköy Sulh Hukuk Mahkemesi’nde açılan davada, mahkemenin bilirkişi heyeti oluşturması talep edildi. İki kişilik bilirkişi heyeti, binaya giderek incelemelerde bulundu. Tespit edilen eksiklikler görüntülendi. Heyet, raporunu 3 Ağustos’ta mahkemeye sundu.

10 yıllık kira sözleşmeleri???

Kiracıların ofislere en az birere milyon lira dekorasyon masrafı yaptığını belirten Av. Bülent Ernas “Kiracıların 10 yıllık kira sözleşmesi asgari yapılan 10-12 milyon liralık harcaması ve belli bir prestijleri var" diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler