Mina Başaran İran’da özel jetin düşmesiyle yaşamını yitirdi

Başaran Holding’in en acı günü… Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran’ın kızı Mina Başaran, İran’daki uçak kazasında yaşamını kaybetti.

İran'ın güneydoğusundaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletinde, Başaran Holding'e ait olduğu belirtilen özel bir Türk uçağının düştüğü ve aralarında Başaran Yatırım Holding'in varisi Mina Başaran'ın da bulunduğu 11 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Başaran'ın ışıltılı hayatından fotoğraflar

Başaran Holding'e ait özel jetin İran'da düşmesi facia ile sonuçlandı. İran'ın resmi ajansı IRNA'ya açıklama yapan Kiyar ilçesi Kriz Masası Müdürü Kademali Merdani, Birleşik Arap Emirlikleri'nden havalanan ve İstanbul'a giden özel Türk uçağının ülkenin güneydoğusundaki Çaharmahal ve Bahtiyari eyaletine bağlı Kiyar ilçesinde düştüğünü ve uçaktaki 3'ü mürettebat 11 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Merdani, olay yerine arama ve kurtarma ekiplerinin sevk edildiğini de kaydetti.

Mina Başaran yaşamını yitirdi

Uçakta bulunan 3'ü mürettebat 8'i yolcu 11 kişi hayatını kaybetti. Uçaktaki yolcuların Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ve 7 kız arkadaşı olduğu öğrenildi. Mina Başaran ve kız arkadaşlarının bekarlığa veda partisinden İstanbul'a döndükleri öğrenildi. Mina Başaran'ın babası Hüseyin Başaran inşa ettiği dev projeye kızının adını vermişti.

Düşen iş jetinde yaşamını yitiren Mina Başaran, Başaran Holding'in patronu Hüseyin Başaran'ın kızıydı. babası, inşa ettiği bir projeye kızının adını vermişti

Gıda, inşaat, enerji ve finans alanında faaliyetleri bulunan holding Fikirtepe'de büyük bir proje de yürütüyor. Baba Hüseyin Başaran, Mina Towers adı verilen projeye kızının adını vermişti.

"13.30'da İran hava sahasına giren jet 14.40'ta radardan kayboldu"

AA muhabirinin, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından aldığı bilgiye göre, Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Şarja OMSJ Havalimanı'ndan, İstanbul Atatürk Havalimanı'na gelmek üzere havalanan Başaran Holding'e ait özel jet, İsfahan'ın 80 mil güneybatısından 13.30'da İran hava sahasına giriş yaptı.

Jetin, 14.40'ta radar görüntüsü kayboldu.

İran'ın başkenti Tahran'ın güneyinde düştüğü belirlenen jette, ilk belirlemelere göre 2'si pilot, 1'i hostes, 8'i yolcu 11 kişinin bulunduğu kaydedildi.

Cesetlerin belirlenmesi için DNA testine ihtiyaç var

İranlı İşçiler Haber Ajansına (ILNA) konuşan İran Acil Durumlar Kurumu Sözcüsü Mücteba Halidi, bölge halkının uçağın enkazına ulaştığını söyledi. Uçağın dağa çarpmasıyla yandığını belirten Halidi, 11 yolcunun cesetlerinin belirlenmesi için DNA testine ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Ayrıca İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Behram Kasımi, Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamasında, Türk uçağının düşmesi nedeniyle üzüntülerini bildirdi.

Hürriyet
Elahe Salari-Mustafa Melih Ahıshalı-Arife Yıldız Ünal-AA

Başaran Yatırım Holding ve Mina Towers

Gıdanın yanı sıra yatçılık, finans, inşaat, turizm, havacılık, çimento ve enerji olmak üzere farklı sektörlere yatırımları olan Başaran Yatırımı Holding, 27 Eylül 2016 tarihinde Fikirtepe Mandıra Caddesi üzerinde geliştirdiği Mina Towers’ın tanıtımını gerçekleştirmişti.

Toplantı için Ramada Resort Bodrum’da görevli sushi ustalarını özel olarak İstanbul’a getirten Hüseyin Başaran, kendisi de mutfağa girerek misafirlerine özel yemekler hazırlamıştı.
Son derece samimi bir atmosferde gerçekleşen toplantıda Hüseyin Başaran “Dünya standartlarında bir yıldız şimdi Kadıköy’de” sloganı ile Mina Towers’taki iddiasını sergilemişti. Masraftan kaçınmayan ama gereksiz fonksiyonlardan da uzak kalan projenin tasarımını Eren Talu yapmıştı.

Başaran toplantıda kızı Mina’yı da gururla basın mensupları ile tanıştırmış ve projeyeonun ismini verdiğini belirtmişti.

Yolanthe Yenge marka yüzüydü

Galatasaray’lı eski futbolcu Sneijder’ın eşi Yolanthe Sneijder Cabau markanın yüzü olmuş ve reklam filmi çekilmişti. Sneijder’ın bu kampanyadan 1 milyon dolar kazandığı konuşulmuştu.

Mina Towers:

55 m2 ile 300 m2 aralığında tasarlanmış yaklaşık 1500 konut ve 95 ticari alandan meydana gelen proje, Mandıra Caddesi’nde 26 bin m’2 lik arazi üzerinde 6 kule olarak inşa ediliyor. Projede 1+0 ile 5,5 +1 arasında herkesin ihtiyacına göre değişen daire tipleri yer alıyor.

Şehir içi ve şehirlerarası ulaşımın önemli noktası olan köprülere, hava alanlarına, Göztepe D100 karayolu üzerinden Avrupa Yakasına ulaşacak Avrasya Tüneli ve Bağdat Caddesi’ne kolayca ulaşılabilecek bir konumda yer alan Mina Towers, profesyonel ve sosyal hayatın en önemli değeri “zamanı” en verimli şekilde kullanmanızı sağlıyor. Çarşı alanında mağazaların yanı sıra açık teras alanlarının bulunduğu cafe & restoranlar, çocuk oyun alanları, fitness, SPA merkezi, açık ve kapalı yüzme havuzları projede yer alan sosyal olanaklar arasında.

MİNA BAŞARAN

Kara kutusu bulundu

Öte yandan Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Vali Yardımcısı Cafer Meydani, düşen uçağın kara kutusunun bulunduğunu bildirdi. Meydani, kara kutunun Kiyar ilçesindeki Helen Dağı'nda bulunduğunu kaydetti.

"Kara kutu Türk yetkililere teslim edilecek"

İran'ın Çaharmahal ve Bahtiyari Eyaleti Valisi İkbal Abbasi, düşen özel jet uçağının kara kutusunun yasal sürecin ardından Türk yetkililere teslim edileceğini belirtti.

Abbasi, “Uçağın karakutusu bulundu ve ülkemizin havacılık uzmanları karakutuyu nakletme ön hazırlıkları içerisindedir. Kara kutunun teslim edilmesi, savcılığın kararını ve yasal sürecin izlenmesini gerektiriyor. Bölgede yaşanan uçak kazasında hayatını kaybedenlerin naaşlarını taşımaya çalışıyoruz. Böylece en kısa sürede naaşları ailelerine teslim etmiş olacağız.” dedi.

11 kişinin cansız bedenine ulaşıldı

Ulaştırma Bakanlığı, uçakta bulunan 11 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. 7 kişilik uzman ekibin kaza mahallinde olduğu belirtildi. Bakanlıktan yapılan açıklamada ayrıca "Kara kutu uzman ekibimize verilecek. Cenazeler en kısa sürede getirilecek." denildi.

Hayatını kaybedenlerin kimlikleri

Düşen özel jette yaşamını yitirenlerin kimlikleri: İşadamı Hüseyin Başaran'ın kızı Mina Başaran ile arkadaşları, Zeynep Coşkun, Ayşe And, Burcu Urfalı, Aslı İzmirli, Liana Hananel, Jasmin Baruh, Sinem Akay, pilotlar Beril Gebeş ve Melike Kuvvet ile hostes Eda Uslu

İşte kule ile son konuşma

İran'da düşen Türk jetinin pilotunun Sharjah'tan kalktıktan sonra kule ile son temasında alçalma talebinde bulunduğu ileri sürüldü.

Uçak kalktıktan bir süre sonra tırmanmayı henüz tamamlamadan TC-TRB kuyruk tescilli uçağın pilotunun kule ile temasa geçerek, "Alçalma talep ediyorum" dediği kaydedildi.

Neden düştüğüne dair iki ihtimal

Pilotun bu talebinden sonra uçakla irtibatın tamamen kesildiği, pilotun bu talebi sonrası uçakta teknik bir arıza ya da kuş çarpması ihtimalleri gündeme geldi.

TSK'dan açıklama

TSK'dan yapılan açıklamada, "İran'da 11 Mart 2018 tarihinde düşen özel bir Türk uçağının enkaz kaldırma çalışmalarında görev alacak AFAD personelini bölgeye intikal ettirmek üzere Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nca bir uçak görevlendirilmiştir" denildi.

İran Kızılay'ı olay yerine hemen itikal ederek cenazeleri bulundukları yerden çıkardı.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler