Millet Bahçesi manzarası ev sattırıyor

18 ilde yapılacağı açıklanan ve açılışlarına başlanan millet bahçeleri gayrimenkul sektörünü de etkiledi. Satılık konut ilanlarında ‘millet bahçesine yakın’ tanımı doğdu.

İstanbul'dan Eskişehir'e, Adana'dan Trabzon'a kadar farklı birçok şehirde millet bahçeleri evlerin satış hızını ve değerini etkiliyor. Sektör uzmanları millet bahçeleri tamamlandıktan ve piyasa hareketlendikten sonra yüzde 20 değer artışı bekliyor. Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin ilk 100 günlük icraat planı kapsamında bulunan millet bahçeleri projelerinin adı yetti, daha birçoğu açılmadan bulunduğu bölgedeki gayrimenkul pazarını etkiledi.

'Yakın' demek yetiyor

İstanbul, Konya, Kahramanmaraş, Malatya, Eskişehir, Trabzon, Adana ve Mersin gibi birçok ilde satılık ilanlarında 'millet bahçeye yakın', 'millet bahçesine cepheli' gibi tanımlar kullanılmaya başlandı. Gayrimenkul sektörü temsilcilerine göre önümüzdeki aylarda millet bahçesine yakın noktalarda yüzde 20'lere varan değer artışı görülecek. Millet bahçelerinin gayrimenkul pazarına etkisini değerlendiren TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, "Millet bahçeleri bulunduğu bölge için önemli bir sosyal donatı alanı olarak karşımıza çıkıyor. İstanbul' da kişi başına düşen yeşil alan miktarının azlığını dikkate aldığımızda kente kazandırılan bu alanlar yeşil alan ihtiyacımızı karşılamakta önemli olacak. Millet bahçelerinin bulunduğu yakın çevredeki değer artışı ise böyle bir sosyal donatı alanına yakınlığın yarattığı pozitif etki kaynaklı. Bir diğeri de özelikle yakın çevresindeki binalar için manzara faktörü açısından yeşil alana bakmanın getirdiği avantaj, diğer taraftan da gelecekte bir inşaat yapılamayacağı için manzarasının kapanmayacak olması gibi olumlu katkılardan ötürü olacak" dedi

Talep canlı

İstanbul Başakşehir'deki millet bahçesi açılışı geçtiğimiz günlerde yapıldı. Bölgede faaliyet gösteren gayrimenkul danışmanlık şirketi Coldwell Banker Maya'nın Koordinatörü Murat Saltan, Başakşehir'deki projelerin ve inşaat alanlarının son 3 yıldır aktif olduğunu belirterek, "Taksim Meydanı'nın 10 katı büyüklüğünde, ilk ismi Botanik Bahçesi olan sonra millet bahçesi şeklinde lanse edilen bölgede talep çok canlı. Etrafında 10 bin adet markalı konut yer alıyor ve 2019 sonunda tamamında yaşam başlıyor" dedi.

Şu an gayrimenkulde piyasanın genel olarak durgun olduğunu ifade eden Saltan "Ancak canlılık kiralama ve satışta özellikle cephesi millet bahçesine bakan yerlerde. Genel anlamda piyasa hareketlendiğinde millet bahçesine yakın yerlerde yüzde 20'lere yakın fiyat artışları bekliyoruz" diye konuştu.

Florya, Ataköy, Şirinevler bölgesinde faaliyet gösteren Remax Türkiye'den Ahmet Temel de "Baruthane'de açılan millet bahçesi sonrası satıcılar bunu pazarlamada kullandı. Ama asıl beklenti Atatürk Havalimanı'nın taşınması. Bundan sonra arsa konut fiyatlarında ciddi değer artışları bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Daha hızlı satılıyor

Adana'da faaliyet gösteren Coldwell Banker Çatı Gayrimenkul'den Levent Karaömerlioğlu, Adana'da millet bahçesi olarak iki noktadan bahsedildiğini ve bununda emlak alım satımında pazarlama enstrümanı olarak kullanıldığını dile getirdi. Millet bahçesi yapılacak bölgenin kentsel dönüşümün de etkisiyle cazibe merkezi haline gelmeye başladığını söyleyen Karaömeroğlu, millet bahçelerine yakın noktalarda kiralama ve satışların daha hızlı olduğuna da dikkat çekti.

Mersin'deki Era Form Gayrimenkul'den Zeki Kılıçdoğan, millet bahçelerinin ev talebinde bölgesel yoğunluğa sebep olduğunu belirterek, "Talepte ve değerde artışa sebep olacağı bir gerçek. Sebebi yeşile yakın olmak ile ilgili. Kiralarda yüzde 5-10 seviyelerinde artışı beraberinde getirir. Satılıkta daha da büyük oranda katkısı olur" dedi.

Eskişehir'deki Era Kreatif Gayrimenkul'den Yasin Kunduracı ise "Millet bahçeleri sadece Eskişehir'de değil, tüm şehirlerde çekim merkezi haline gelmeye başladı. Çünkü oldukça ciddi sosyal alanlar yaratıyor, doğal olarak da aileler yakın gayrimenkullere talep gösteriyor. Yüzde 20'lere varan artışlar bu tür çekim merkezlerinde mümkün, biz yaşıyoruz bu tür örnekleri" diye konuştu.

İndergi

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler