Mihrimah Sultan Malikanesi yeni sahibini arıyor

Dünyanın en büyük mimari dehalarından olan Mimar Sinan’ın en ‘özel’ eserlerinden biri Mihrimah Sultan Malikanesi satışa çıktı.

Mimar Sinan'ın erken dönem eserlerinden olan, 1548 yılında tamamlanan Mihrimah Sultan Külliyesi içinde yer alan Mihrimah Sultan Malikanesi'nin satışını üstlenen lüks konut uzmanı Sühran Aras yapı ile ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Yapının Mimar Sinan'ın satıştaki tek eseri durumunda olduğuna dikkat çeken Sühran Aras, içerisinde tarihi eser barındırması sebebiyle Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere birçok resmi kurumun denetiminde hassasiyetle gerçekleşen projenin tarihi dokuyu modern ve teknolojik ekipmanlarla buluşturduğunu dile getirdi.

Dev bir malikane

2180 metrekare inşaat ve 474 metrekarelik peyzaj alanına sahip Mihrimah Sultan Malikanesinin 6 kattan oluştuğunu dile getiren Lüks Konut Uzmanı Sühran Aras, “1. katında 10 araçlık otopark ve müştemilatın yer aldığı projenin 2. katında fitness, sauna, Türk Hamamı, buhar odası, duşlar ve giyinme odası, diğer katlarında ise toplam 6 yatak odası, 4 banyo, 3 salon, 3 mutfak, 2 yemek alanı, 2 oda ve 1 dinlenme odası bulunuyor.” dedi.

7 katlı ahşap konağın kullanım alanları

1. Katta; Fitness, toplantı odası, Türk Hamamı, sauna, buhar odası, duşlar ve giyinme odası.
2. Katta; Salon, toplantı ve çalışma alanı mutfak, yemek alanı ve banyo.
3. Katta; 5 oda, 2 salon, 2 mutfak, 3 banyo+wc ve 1 wc.
Dubleks olan 3. ve 4. katlarda; 5 oda, 2 salon, 3 banyo+wc, 2 mutfak ve 1 wc.
5. Katta; 3 oda, 2 salon, 1 mutfak, 2 banyo+wc ve 1 wc.
Dubleks olan 6. ve 7. katlarda da 3 oda, 2 salon, 1 mutfak, 3 banyo+wc ve 1 wc

yer alıyor.

Malikaneye dair:

Osmanlı Devleti'nin en güçlü olduğu dönemde 3 padişaha mimarbaşı olarak hizmet eden ve özellikle Kanuni Sultan Süleyman dönemindeki eserleriyle ölümsüzleşen Mimar Sinan'ın en 'özel' eserlerinden biri olan ve yıllarca içten içe derin bir aşk beslediği rivayet edilen Mihrimah Sultan'a ait külliyedir.

Farsça'da isminin anlamı Güneş ve Ay olan Mihrimah Sultan'ın adını taşıyan Üsküdar ve Edirnekapı'daki iki camiye 21 Mart tarihinde aynı anda görebilecek bir yerden bakılması durumunda birinin ardından güneş batarken diğerinin ardından ayın doğuşu izlenebilmektedir. Mihrimah Sultan'ın doğum gününün 21 Mart olduğu düşünüldüğünde Mimar Sinan'ın mimari dehası ve Mihrimah Sultan'a olan sevgisi daha iyi anlaşılabilmektedir.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler