Mersin’deki Cennet’e inilecek, Cehennem seyredilecek

10 milyon TL’lik 2 projeyle Mersin’deki “Cennet” isimli obruğa asansör, 130 metre derinlikteki Cehennem isimli alana da cam seyir terası yapılacak.

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan, Doğu Akdeniz'in önemli turizm merkezleri arasında bulunan alan ve din turizminde önemli bir yer tutan, Cennet ve Cehennem Obrukları olarak bilinen doğal güzelliklere 10 milyon TL’lik yatırım yapılacağını açıkladı. İki projeyle modernize edilecek olan obruklar turizme katkı sağlayacak.

Cennet ve Cehennem Mağaraları olarak biliniyor

Cennet ve Cehennem isimli mağaraların daha görkemli ve rahat gezilebilir hale getireceğini ileri süren Kalkınma Bakanı Elvan, "Mersin kültürel miraslarıyla bir açık hava müzesi niteliğine sahip bulunuyor. Tarihi eserlerin daha fazla ziyaretçiyle buluşması için harekete geçtik. Kentte 8 "Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi" belirlendi. Bunlara Silifke’deki "Cennet-Cehennem obrukları da dahil oldu” diye konuştu.

"Cennet" olarak adlandırılan obruğun 75 metre derinlikte olduğunu ve 452 basamakla inildiğini, "Cehennem" adlı bölgenin ise 130 metrelik derinliğiyle ön plana çıktığını vurgulayan Elvan,

buralara yapılacak seyir terası ve asansörün, turistlerin obrukları daha iyi incelemesini sağlayacağına dikkati çekti.

Proje neleri içerecek?

Cennet-Cehennem obruklarında yürütülecek projeyle çevre düzenlemesi yapılacak. Cennet obruğundaki merdivenler ile bu obruktaki Meryem Ana Kilisesi'nde restorasyon gerçekleştirilecek.
Cennet obruğuna iniş için asansör projelendirilecek, ören yerindeki tarihi Zeus Tapınağı da restorasyon çalışmalarından geçirilecek. Cehennem obruğuna ise cam seyir terası kazandırılarak, ziyaretçilerin 130 metrelik derinliğindeki obruğu incelemesi sağlanacak.

Çalışmalar boyunca turistik alan ziyarete açık bırakılacak ve kafeterya ve ek binalar yıkılmadan, yeni binalar yapılacak. Yeni binaların tamamlanmasının ardından eski binalar yıkılacak.
Yeni binalarda kafeterya, sinevizyon salonu, bebek bakım odası, bilet satış bölümleri, hediyelik eşya satış alanları, mescit ve tuvaletler yer alacak.

Uzuncaburç Antik Kenti'ndeki çalışmalarda da Helenistik Kule ve Temanos Duvarı gibi tarihi eserlerle ilgili restorasyon projeleri yaptırılacak.

Ören yerinde bulunan 11 evin korunması sağlanırken, çevre düzenlemeleri de yapılacak.

Eren Bozkurt-Sezgin Pancar- AA

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler