Mersin Çamlıbel’e kurvaziyer limanı yapılacak

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı 55.5 milyon T’lik yatırımla Akdeniz Çamlıbel Mahallesi’ndeki limanı kurvaziyer turizmine yönelik olarak yeniliyor.

Çamlıbel Kruvaziyer Limanı Projesi için hareket geçen Mersin Büyükşehir Belediyesi Akdeniz ilçesine bağlı Çamlıbel Mahallesi’nde hurdaya ayrılmış gemilerin ve bazı yük gemilerinin bağlandığı mevcut rıhtımı genişleterek uluslararası yolcu gemilerinin uğrayabileceği kruvaziyer limanına dönüştürecek.

Balıkçı barınakları ve mevcut rıhtımın görünümü.

Çamlıbel Kruvaziyer Limanı atıl rıhtımı değerlendirecek

Şu an lunapark ve yıkıntıların bulunduğu mevcut dolgu alanları daha çok halka açık günübirlik turizm, ticaret ve rekreasyon amaçlı fonksiyonlar için kullanılacak. Yaklaşık 328.5 dönümlük proje sahası içerisinde bulunan yaklaşık 925 metre uzunluğunda, 30 metre genişliğindeki mevcut ana rıhtım, atıl durumda bulunuyor. Mevcut rıhtıma, hurdaya çıkmış yük gemileri, dip tarama ve temizleme vb. amaçlı bazı deniz araçları bağlanıyor. Rıhtımın devamında 600 metre uzunlukta ve 30 metre genişlikte bir dalgakıran yer alıyor ama proje dahilinde değerlendirilmiyor.

Çamlıbel Kurvaziyer Limanı ile mevcut balıkçı barınağı günün şartlarına uygun şekilde ihya edilerek çekek yeri olarak kullanılacak. Kültür Park önünde de merkeze açılan yaya aksını karşılayacak, cazibeyi arttıracak şekilde yerel deniz hatlarında çalışacak deniz otobüsü, tur tekneleri vb. tarafından kullanılabilecek bir yanaşma rıhtımı inşa edilecek.

1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’na göre kullanılacak alanını büyü kısmı kıyı kenar çizgisinin deniz yönünde kalıyor. Kıyı kenar çizgisinin kara tarafında ‘sahil şeridinde’ bulunan Kültür Park kısmı ise park ve rekreasyon amaçlı temel fonksiyonunu koruyacak şekilde konumlandırıldı.

Revize edildi

Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından projeye konu olan Çamlıbel Kurvaziyer Limanı ilk olarak yat ve kruvaziyer limanı olarak planlandı. Fakat arka planda kullanılacak alanın sınırlı olması üzerine yalnızca kruvaziyer gemilerin yanaşacağı şekilde revize edildi.

50 yıllık bir ekonomik ömür biçilen deniz yapısının inşaatında 100 kişinin, işletme aşamasında limanda 50 kişi, liman içinde yer alan ve kiraya verilecek olan kafeterya ve alışveriş ünitelerinde 150 kişi olmak üzere toplam 200 kişinin çalıştırılması planlandı.

Tarihçesi

Çamlıbel (Hamidiye) Limanı ve Balıkçı Barınağı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Demiryolları, Limanlar ve Hava Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğünce projelendirildi. Rıhtım (1957-1962) ve iskeleler (1992-1996) Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edildi.

Barınakta balıkçı kooperatifleri yer alıyor. (Mersin Amatör Balıkçılar Derneği’nin burada 273 amatör balıkçı üyesi 43 adet trol teknesi olan balıkçı üye, 3 adet 100 kişilik gezi teknesi ile 16 adet yüzen restoran bulunuyor. Bu alanda teknelere hizmetler Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından veriliyor.

Rıhtımın mevcut görünümü.

Projenin hedefleri

  • Şehrin ana ticaret merkezine çok yakın bir konumda bulunan, sahil ve kıyı şeridinin bir proje bütünlüğü içerisinde planlanarak mevcutta atıl olan ve çevre sorunları giderek artan bölgenin Mersin’e kazandırılması,
  • Mersin şehrinin turizm potansiyelinin arttırılması,
  • Kent merkezindeki ticari faaliyetlerin canlandırılması,
  • Mersin halkının ve ziyaretçilerin birlikte yararlanacağı günübirlik ve rekreatif kullanım alanları yapılması
  • Mersin’in sosyal ve ekonomik hayatına katkı sağlanması.

Projenin geçerli olacağı alanlar, rıhtım ve dalgakıran.

Ne yapılacak?

Proje ile mevcut rıhtımın 70 metre genişletilecek. Çelik borudan imal edilmiş kazıklar üzerine, yerinde dökme başlık kirişleri ve prekast kaset döşemelerden oluşan yaklaşık 65 dönümlük platform alanı oluşturulacak.

Böylece mevcut rıhtım, uluslararası yolcu gemilerinin (kruvaziyer gemilerin) bağlanabileceği ve yolcu gemilerine hizmet vermek amacıyla günün teknolojisine uygun liman hizmetlerinin görülebileceği ve gümrük alanının bulunduğu bir liman haline getirilecek. Burada kafeterya, kiosk, otopark, danışma, enformasyon ve banka hizmetleri, ofis binaları, vb.) tesisler de yapılabilecek. Bu amaçla Proje alanında balıkçılar çarşısı, günübirlik yeme-içme tesisleri, alış-veriş ve dinlenme mekanları, halka açık rekreasyon alanları gibi özgün mimari ve yapı elemanları ile bezenecek üst yapı tesisleri yer alacak.

Çamlıbel Kruvaziyer Limanı’na 4200 tonilato ile 8.000 tonilato arasında değişen yolcu gemileri kullanabilecek ve yaklaşık 300 metre uzunlukta iki adet kruvaziyer gemisi aynı anda limana yanaşabilecek.

Ek rıhtım da olacak

Proje kapsamında ayrıca mevcut Kültür Parkın önünde yerel deniz taşımacılığı için deniz otobüsleri ve günübirlik tur tekneleri tarafından kullanılacak 350 metre uzunlukta, 60 metre genişlikte 21 dönümlük alana sahip bir rıhtım yapımı da planlanıyor. Proje kapsamında rıhtım ve kruvaziyer limanı gibi çeşitli deniz yapıları inşası öngörülüyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler