Mehmtet Okay: Proestate Fuarı “Stoğu eritmek için faydalı

25 yıldır Moskova’da çalıştıklarını ve pazarı çok iyi bildiklerini aktaran Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, Rusya’daki Proestate Fuarı’nı değerlendirdi.

Rusya’daki Proestate Fuarı’nı organizasyonunun, Rus yatırımcıları Türkiye'den konut almaya davet etme noktasında da çok önemli bir yeri olduğunu belirten Mehmet Okay, Türkiye'de son dönemdeki konut stoğunu eritebilmek adına bu tür uluslararası organizasyonların çok faydalı olduğuna değindi.

Okay, Türk inşaat firmalarının Rusya'daki faaliyetlerine ilişkin olarak da şunları kaydetti:

"Yeni binalar yapılırken Moskovalılar başta korumacı davrandılar. Şehrin dokusuna uygun olmayan, mesela bazı firmaların yaptığı cam giydirme binaları protesto ettiler. Yıkıldı, yenileri yapıldı. Halk mermerin kalitesinden mimariye kadar binanın Moskova'ya uygun olduğunu görmek istiyor. Burada müthiş bir kentsel dönüşüm var. Rezidans tarzı yaşam kültürü de yaygınlaşmaya başladı. Ama bunların da kent dokusuna uygun olması gerekiyor.

Rusya'nın şehircilik anlamında gerek yoğunluğunda gerekse dış cephe uygulamalarında sıkı bir kontrol mekanizması var. Sadece yeni yerleşim bölgelerinde modern serbest mimariye izin veriliyor. Türklerin inşaat sektörüne girişi ile birlikte özellikle teknik konularda ileri teknolojileri kullanarak hız, kalite, dizayn ve maliyet anlamında birçok pozitif katkıları oldu.

Yaptığımız projelerin hepsi kent dokusuna uygun projeler. Rusya'nın köylerinde bile restoranıyla, tiyatrosuyla bir kent kültürü hakim. Halk bunun bozulmasını doğal olarak istemiyor. Bazen yapılan protestolar ile onaylanmış projeler bile durdurulup yeşil alan olarak bırakılabiliyor. Bizim Ant Yapı olarak biri havalimanı olmak üzere şu an 30 şantiyemiz bulunuyor."

Ant Yapı, Avrupa'nın en yüksek binası unvanını alan OKO Towers, Soçi Olimpiyat Köyü ve inşaatına devam edilen Domodedovo Havaalanı Terminal 2 binası olmak üzere Rusya'da önemli işlere imza atan bir firma olarak tanınıyor.

Avrupa'nın en yüksek binası OKO Towers

Hem fiziksel hacmi hem de bedeli bakımından büyük hacimli bir iş olan Domodedovo Havalimanı Terminal 2 ile yapımına yeni başlanan Action 44 Otel-Ofis projeleri haricinde, toplam değeri 400 milyon doları geçen konut, otel, fabrika ve rezidans gibi ihalesi kazanılmış yeni projeleri inşaata başlama aşamasında. Ant Yapı'nın Rusya'daki en dikkat çeken projelerinden biri ise OKO Towers.

Ant Yapı'nın Moskova Uluslararası İş Merkezi'nde gerçekleştirdiği OKO Projesi, 7 katlı kristal bir yapının üzerinde yükselen biri 352 metrelik 85 katlı, diğeri 236 metrelik 49 katlı iki kuleden oluşuyor. Kulelerinin biri ofis, diğeri konut için ayrılan projede, yüksek olan konut kulesi 352 metre ile dünyanın önde gelen bina veritabanı sitesi emporis.com'da, "Avrupa'nın en yüksek binası" unvanını aldı. Kulelerin 132 bin 500 metrekaresi ofis, 42 bin 800 metrekaresi otel ve 83 bin 700 metrekaresi konut olmak üzere toplam 290 bin metrekare alandan oluşuyor.

Para

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler