Martı GYO 3 yatırımında irtifak süresini 49 yıla tamamlamak istiyor

Martı GYO, 5 Aralık 2017 günü Resmi Gazete’de yayınlanarak ylürürlüğe giren kanunla 3 yatırımındaki irtifak süresini yeniden 49 yıla çıkarmak istiyor.

Martı GYO Antalya Tekirova Kemer’de bulunan Martı Myra Otel, Muğla Marmaris Hisarönü’ndeki Martı Marina Tali Yat Limanı Tesisi ile Muğla Ortaca Sarıgerme’de yer alan otel arsasında irtifak süresini uzatmak için gerekli başvurularda bulunacak.

Martı Myra Otel’in süresi 2067’ye kadar uzayacak

7061 sayılı kanun kapsamında yer alan üç yatırımın süreleri bittiğinde yine kiralama imkanı öncelikli olarak kendine ait olmasına rağmen Martı GYO çıkan kanundan yararlanmak istiyor. 49 yıl süre uzatımı için Martı Myra Otel’in 2037’ye kadar olan izni, 2066 yılına kadar uzatılacak. Müracaatlarda yılın son günlerinde bulunduğumuz hesaba katılarak 2018 yılı esas alınırsa bu takvim 2067 olacak.

Martı Grubu’nun en yüksek yatak kapasiteli ve en gözde turizm tesislerinden olan Martı Myra Oteli 545 odada 1,209 yatak kapasitesine sahip bulunuyor. 89 bin 258 m² arsa üzerinde 46,940 m² kapalı alana sahipolan otel, denize sıfır olarak konumlanıyor. Otel, Antalya Havaalanı’na 70 km, Antalya Merkezi’ne 60 km, Kemer’e ise 15 km uzaklıkta yer alıyor.

Martı Myra’da 3 ve 4 katlı 30 adet konaklama bloğu, 1 adet VIP bloğu, 1 adet kule bloğu, 2 adet lojman bloğu ile restoran alanları, lobi alanı ve diğer müştemilatlar yer alıyor.

 

Martı Marina Tali Yat Limanı

Martı Marina Tali Yat Limanı GYO’nun portföyüne 7 Nisan 2010 tarihinde girdi. Yine 49 yıl izin süresi olan tesis, 2059’a kadar kullanılabilecek. Yani düzenleme ile bunun süresi de 2066 yılını, hatta 2067 yılını bulabilecek.

Muğla Ortaca Sarıgerme’deki otel arsası

Martı GYO’nun devletten irtifak hakkına sahip olduğu 3. yatırım arsası Muğla Ortaca Sarıgerme’de yer alıyor. 7 Ocak 2011 tarihinde 49 yıllığına süreli bağımsız ve sürekli olarak kiralanmıştı. Bu yatırımın süresi de 2067’ye kadar uzayabilir.

Kanun ne diyor?

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde onaylanan ve Torba Kanun olarak bilinen, 05.12.2017 tarih ve 30261 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan, 7061 sayılı Bazı Vergi Kanunları İle Diğer Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 60. maddesi ile 4706 sayılı Kanuna eklenen geçici 23. maddesine göre;

"İlgili mevzuatı uyarınca kamu taşınmazları üzerinde kıyı yapıları dâhil turizm yatırımı gerçekleştirilmek amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca adına kesin tahsis yapılan, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca adına kesin izin verilen veya Maliye Bakanlığı tarafından lehine irtifak hakkı tesis edilen veya kullanma izni verilen yatırımcı ve işletmecilerin kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı veya kullanma izni süreleri; söz konusu kesin tahsis, kesin izin, irtifak hakkı veya kullanma iznine ilişkin olarak varsa açılan davalardan tüm yargılama giderleri üstlenilerek kayıtsız ve şartsız olarak feragat edilmesi, ödenmesi gereken herhangi bir borcunun bulunmaması ve bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde başvurulması halinde yeniden sözleşme düzenlenmek suretiyle sözleşmenin düzenlendiği tarihten itibaren kırk dokuz yıla uzatılabilir." şeklinde düzenlenmiştir.

Yatırımcıya yansıyacak

Martı GYO, üç yatırımı için ilgili kanun hükmünden yararlanarak gayrimenkul sürelerinin 49 yıla uzatılması için çıkacak uygulama tebliğlerine göre ilgili Kurumlara başvuracak.
Şirket, süre artışının sağlanması sonrasında gayrimenkul portföyünün toplam değerinin artmasını bekliyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler