Maliye, günlük kiralanan 667 evi kayıt altına aldı

Günlük hatta saatlik kiralanan 773 evi denetleyen İstanbul Vergi Dairesi, 667’sine tutanak tutularak mükellef haline getirildi.

İstanbul Vergi Dairesi Başkanı Bekir Bayrakdar, İstanbul’da vergiye olan ilgiyi artırmak için özellikle barlar, restaurantlar olmak üzere birçok alanda yaygın denetimler yaptıklarını belirterek bu kapsamda günlük, saatlik ve haftalık kiralanan evleri de radara aldıklarını söyledi.

‘Artık vergi mükellefi oldular’

Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre, günlük hatta saatlik kiralanan 773 evi denetlediklerini anlatan Bayrakdar, gelir elde etmesine karşılık hiçbir vergi ödeyen 667 evi mükellef olarak kaydettiklerini açıkladı. Bu evlerin sahiplerinin artık vergilerini ödemek zorunda kalacaklarını söyleyen Bayrakdar, önceki yıl yaptıkları çalışmalar ile İstanbul’da kira gelirlerini yüzde 14 artırdıklarını açıkladı.

Ticari işletme olarak değerlendirilecek

Günlük, saatlik ve haftalık kiralanan evlerden, sürekli kiralananların ticari işletme olarak değerlendirilecek. Evlere emniyet ve belediyeler ile giden vergi dairesi, böylece daha önce herhangi bir yaptırım uygulanmayan evlere bir yaptırım da uygulamış oluyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler