Bizim Mahalle 1. etap arsasının 2. oturumu yapıldı

Emlak Konut GYO, İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1.etap arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinin 2. oturumu gerçekleşti.

İlk oturumu 26 Eylül 2017 tarihinde yapılan Emlak Konut GYO, İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1.etap arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinin pazarlık  ve açık artırma bölümünü içeren 2. oturumu bugün yapıldı.

6 firma ve iş ortaklığının katılması beklenen ihaleye Mesa Mesken oturuma iştirak etmeyerek teşekkür etti. Beş 5 firmanın yarıştığı ihalenin yazılı ve son turunda sadece Dağ Mühendislik ile BE-MA İnşaat ve Osmanbey Emlak İnşaat ve Bilal Pars Yapı iş ortaklığı tekliflerini sundu.

Teklifler arsa değerinin altında kaldı

En yüksek teklif BE-MA İnşaat & Osmanbey Emlak İnşaat & Bilal Pars Yapı İş Ortaklığı'ndan geldi. Ortaklık arsa satışı karşılığı satış toplam geliri olarak 1 milyar 785 milyon lira öneride bulunurken, bunun yüzde 26'sına karşılık gelen 464 milyon 100 bin lirayı Emlak Konut GYO'ya teklif etti.

Dağ Mühendislik ise son derece küçük bir fark ile geride kaldı. İhalenin sözlü turlarında agresif çıkışlaryapan Dağ Mühendislik, 1. turda 90 milyon TL olan arsa payını tek kalemde 375 milyon TL'ye taşıdı. İkici turda ise yine arsa payını 382 milyon TL'den 442 milyon TL'ye çıkardı. Yazılı turda ise arsa satışı karşılığı satış toplam geliri olarak 1 milyar 780 milyon önerdi. Bu rakamın yüzde 26'sına karşılık gelen 462 milyon 800 bin lirayı Emlak Konut GYO'ya sundu.

Yapılan değerlemeler ile arsanın değeri 514 milyon 36 bin 1 lira olarak açıklandı.

Şimdi ne olacak?

Gelen teklifler arsa fiyatının altında kaldığı için 2 yol izlenecek;

1- Emlak Konut GYO verilen teklifin arsa değerinin altında kalması nedeniyle ihaleyi iptal edecek ve ihaleyi yeniden düzenleyecek. Zira kurum halka açık bir yapıya sahip olduğunda zarar durumu söz konusu değildir.

2- Ya da en yüksek teklifi veren BE-MA İnşaat & Osmanbey Emlak İnşaat & Bilal Pars Yapı İş Ortaklığı, belirlenen 514 milyon 36 bin 1 liralık fiyatın üzerine TEFE, TÜFE ve diğer artırımları kabul ederek işi yüklenmiş olacak.

İhale sonrası...

İhaleden sonra Bema İnşaat'ın üst düzey yöneticileri Tahir Pars ve Halil Turna, kendi teklif ettikleri rakamı yüksek buldular. İhalenin diğer katılımcıları olan Dağ Mühendislik'in Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dağ, Başkan Yardımcısı Doğan Dağ ile bir araya gelen kazanan taraf; daha sonra Fuzul, Seha, Al Zamil İş Ortaklığı'nın yöneticileri Mahmut Akbal ve Ömer Salık ile görüş alış verişinde bulundu. İhale komisyonu önümüzdeki günlerde durumu değerlendirerek kazanan tarafı açıklayacak.

İlk oturumda ne olmuştu?

Emlak Konut GYO, İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. etap arsa satışı karşılığı gelir paylaşımı işi ihalesinin 1. oturumunda 6 firma teklif sunmuştu. En yüksek teklifi 425 milyon lirayla Özak GYO ve İNT-ER Yapı İnşaat iş ortaklığı yapmıştı. Firma, arsa satışı karşılığı şirket payı gelir oranı olarak yüzde 20 payı, yani 85 milyon TL ise Emlak Konut’a önermişti.

6 etaptan oluşacak

Emlak Konut GYO İstanbul Küçükçekmece’de 1 milyon metrekarelik alanda tasarladığı Bizim Mahalle projesi 6 etaptan oluşacak.

130 bin 798 metrekarelik alanı kapsayan Bizim Mahalle 1. Etap’ta 166 bin 582 metrekarelik inşaat izni bulunuyor.

Bizim Mahalle 1. Etap kapsamında 152 bin 930 metrekaresi ticaret+konut alanına ait toplam 166 bin 582 metrekarelik inşaat izni bulunuyor.

Karma konseptte inşa edilecek Bizim Mahalle 1. Etap kapsamında 95 bin 581 metrekarelik konut+ticaret alanı, 10 bin 500 metrekarelik özel sağlık tesis alanı, 9 bin 380 metrekarelik park alanı, 7 bin 228 metrekarelik ilkokul ve 8 bin 105 metrekarelik ortaokul alanı bulunuyor.

Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler