Lens Yapı Grup’tan 3 projeye 3 milyar TL’yi aşan yatırım

Lens Yapı Grup’ta birleşen Egal İnşaat, Renium Yapı, Aydınoğlu Yapı ve Mah İnşaat, Mert Kutlu’nun kaptanlığında havacılık titizliğiyle markalı konut üretiyor.

Gücünü Lens Yapı Grup’ta toplayan Egal İnşaat, Renium Yapı, Mah İnşaat ve Aydınoğlu Yapı, 3 dev projede 3 milyar 120 milyon TL’lik yatırım yapıyor. 2015 yılında kurularak bir yıl sonra Kurtköy’de Lens İstanbul Projesi’ne başlayan Lens Yapı Grup, Lens İstanbul, Ataşehir Modern ve isminin Kurtköy Modern olması beklenen 3 projede bir milyon metrekareye yakın inşaat alanı üretiyor.

Lens Yapı Grup güçlü işlere aday oluyor

Yatırım değeri 1 milyar 500 milyon TL olan Lens İstanbul, 620 milyon TL olan Kurtköy Modern ve 900 milyon TL’lik bir hesap çıkan Ataşehir Modern, bu güçlü grubun elinde şekilleniyor.

Lens İstanbul

İlk proje: Lens İstanbul

Grubun ilk projesi olan Lens İstanbul’da 1162 konut ve 30 bin metrekarelik ticari ünite var. Toplam 200 bin metrekare inşaat alanı olan projenin 100 bin metrekare satılabilir alanı ve 70 bin metrekare otoparkı olan projenin inşaatına 2016’da başlandı. Kaba inşaatı tamamlanan ve yüzde 60’ı satılan projede 2018 sonunda yaşam başlayacak.
Sabiha Gökçen Havalimanı’na 500 metre mesafedeki Lens İstanbul teknoparkın yanı başında ve metro çıkışında. Beyazyakalılar, PGS, NETAŞ, ve yüksek eğitim grubuna hitap ettiği için 1+1’ler öncelikli olarak satıldı.

Bölgenin gelişimi için biraz daha zamana ihtiyaç var. Ama otobanın tamamlanmasında sonra İzmir’den İstanbul’a gelmek için uçağa gerek kalmayacak. Şehiriçi ulaşım gibi shuttle ile gelenler Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan dünyanın her yerine uçabilecek. Bölge çok gelişeceği için burada bir başka projeye daha başlandı.

Perakende sektöründe eksik hisseden firma ticarilerde satış yapmıyor. Büyük perakendecileri çekebilmek için AVM mantığı ile çalışılacak. Yani ticariler satılmayacak. Kiralamalar ise devam ediyor.

Ön satış öncesi avantajlarla Ataşehir Modern

Firmanın şu günlerde ön satış öncesi avantajlarla şimdiden 30 daire sattığı Ataşehir Modern yeni bir vizyon ve görünüm algısı ile tanıtılıyor. TMSF’nin 35 dönümlük arsasında yüzde 50 oranında hasılat paylaşımı ile geliştiriliyor.

Lens Yapı Grup, burası için 550 milyon TL arsa payı, 1.1 milyar TL’de ciro beklentisi taahhüt etti. Fakat beklenti 1.6 milyar TL’ye yükselince TMSF’ye de 800 milyon TL civarında bir arsa payı ödemesi düşünülüyor.

Yerden 200 metre yukarısı

3 blokta yükselen Ataşehir Modern’deki 25, 35 ve 45 katlı kuleler başka bir dünya olacak. En yüksek kulenin boyu 200 metreye erişecek. bu kule 65 katlı planlanmasına rağmen slüetten dolayı azaltıldı. Hafriyata başlanan Ataşehir Modern’de 13. kattan itibaren deniz görünürken projenin Haziran 2021 gibi teslimi düşünülüyor. Burada nitelikten taviz verilmeyecek.

10 bin metrekaresi ticari olmak üzere toplam 250 bin metrekarelik inşaat alanına sahip olacak. 972 konutlu projenin çarşısı çevre halkın ihtiyaçlarını karşılayacağı ve günlük ihtiyaçlara hitap eden bir yapıya sahip olacak.

15 gün önce “ön talep öncesi ayrıcalıklar” adı altında sunum yapılan Ataşehir Modern’de ön talep Mayıs’ta başlayacak. Metrekaresi ortalama 7 bin 200 TL olan fiyatlarda bant genişliği 6-14 bin TL arasında değişiyor.

10 milyon TL’ye daire var

600 bin TL’den başlayan daire fiyatları 2 katlı, 1000 metrekare kullanım alanı olan ve 5-15 metre ebatlarındaki kendine özel yüzme havuzlu bulunan 4 özel daire ile 10 milyon TL’ye kadar yükseliyor.

Kurtköy Modern

Lens İstanbul’un karşısında yer alan projede inşaat ruhsatı alındı ve hafriyata başlandı. Ataşehir Modern ile birlikte hareket edecek olan projenin arsası 80 milyon dolara satın alındı. 300 milyon TL civarında da inşaat maliyeti hesaplanan 2. Kurtköy projesi 1000 konutlu. Buna ilaveten 50 bin metrekaresi ticari olmak üzere toplam 250 bin metrekare inşaat alanı alan bulunacak.

Lens Yapı Grup’un yönetim yüzü: Mert Kutlu

Tüm işleri tıkır tıkır yürüten, Lens İstanbul’u kolaylayan, Kurtköy’de ikinci projeye başlayan ve Ataşehir’deki satış ofisine 35 metrekarelik dev maket kurduran Mert Kutlu, Lens Yapı Grup’un kurucu - yönetici ortağı ve yönetimin yüzü. Aynı zamanda Mah İnşaat’ın YKB’si olan Kutlu, hakkında söylenenleri doğrularcasına, akıllı, çalışkan, sempatik, mütevazi ve nitelikli iş meraklısı.

İnşaatta uçak mühendisi titizliği

Amerika’da 5 yıl kalarak uçak mühendisliği okuyan Kutlu, yurda döndükten sonra 6 yıl THY’de çalıştı. Kaptan pilot olarak A320’leri uçurdu. Daha sonra ise aile işleri olan Mah İnşaat’ın yönetimine geçti. (Çok da genç gösteriyor, bu kadar işi hangi arada yaptı acaba?)

Sadece helâl iş yapmak istiyorlar…

Lens Yapı Grup’un kuruluşunu “Gücümüzü birleştirerek doğru dürüst ve hiç kimseye mahcup olmadan iş yapmak” olarak tanımlayan Kutlu, “Ulaşılabilir fiyattan nitelikli iş yapma düşüncesindeyiz. Elimizde büyük işler var. Bunları bitirerek hareket edeceğiz. Projelerimiz nitelikli, akıllı ve her açıdan yalıtımlı olacak.” dedi.

İhtiyaca göre üretim şekilleniyor

Bu zamana kadar taahhüt işlerini herkes kendi başına yaparken markalı üretim sürecinde güçler bir araya geldi. Dört firmada da 1. jenerasyon patronlar işleri 2. jenerasyona devredince yeni yüzlerin dünyadan haberdar olduğunu kaydeden Kutlu, şöyle konuştu:

“Tüm ortakların babaları eski dost. Onların teşviki ile bir araya geldik. Dünyayı bilen ve tanıyan, gelişmeleri takip eden, ihtiyaçlar doğrultusunda üretimi gözeten bir anlayışta olduğumuz için uygulamaya bizler geçtik. Konutta da böyle oldu. Örneğin Ataşehir Modern’de 45. katta pencere açıp nefes alabiliyorsunuz. Bunu yeni nesil yöneticiler dünya tekniğini takip ederek geliştiriyor ve insanımıza bu hizmeti nitelikli malzeme ile sunuyor.”

"Faizin sorumluluğu devlette"

Sektörel anlamda fikirlerini de aldığımız Kutlu inşaatın ve piyasaların moral olduğuna inanıyor. “Siyasiler önemli faktördür ve ekonomiyi onlar yönetiyor.” diyen Kutlu;

“Piyasadaki sorunların başında faiz geliyor. Bir yerde faizin yükünü firma olarak kendimiz karşılıyoruz. Çünkü birisinin fedakarlık etmesi gerekiyor. Ama genel anlamda bu işe siyasi iradenin çözüm bulması gerekiyor.” diyerek sözlerini noktalıyor.

Hüseyin Belibağlı-Emlaknews.com.tr

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler