Kuveyt Türk ilk konutunu alana faizsiz kredi açacak

Kuveyt Türk, katılım bankacılığı esaslarına uygun ilk “Devlet Katkılı Konut Hesabı”nı oluşturmak üzere çalışmalara başladı.

Türkiye'de belli bir kesimin faiz hassasiyetini bilerek bu alanda ilk hizmete giren kuruluşlar arasında yer alan Kuveyt Türk, kendine ait bir konutu olmayan Türk vatandaşlarının yurt içinde ilk ve tek konutunu almasını desteklemek amacıyla devlet katkılı konut hesabı oluşturdu.

Faizsiz bankacılık prensiplerine uygun olan 'Kuveyt Türk Devlet Katkılı Konut Hesabı' ile banka, uzun vadeli birikim yapmak isteyen müşterilerine destek verecek. Ayrıca banka konut hesap birikimlerine devletin verdiği katkı payına ek olarak kar payı vererek müşterilerinin kazancını da daha yukarılara taşıyacak.

Bu hesabın yurt içi şubelerinde Türk lirası cinsinden ve birikimli katılma hesabı olarak açılabileceğini kaydeden yetkililer, devletin çıkardığı kanunu esas alındığına dikkat çekti.

Hesaplar şahsi olacak, ortaklığa izin yok

Konut hesabının en az 3 yıl vadeli açılabileceğini belirten yetkililer, hesaba her yıl süre ekleneceğini ve müşterinin kar payı alacağını kaydettiler.

Sistem nasıl işleyecek?

  1. Aylık birikimler en az 250, en fazla 2500 lira tutarında olacak.
  2. 3 aylık dönemlerde 750 ila 7500 lira arasında belirlenen bir tutar mutlaka hesaba eklenecek.
  3. Kuveyt Türk, bu hizmetiyle tüm gelir gruplarına hitap edecek.
  4. Tasarruf sahipleri birden fazla konut hesabı açtıramayacak.
  5. Konut hesapları başka bir bankaya taşınamayacak.

Amaç tasarrufu teşvik etmek

Bu hesabın devlet katkısına hak kazanabilmesi için hesap sahiplerinin asgari 3 yıl boyunca bankanın belirlediği şartlarda ödemenin düzenli olarak yapmış olması, başvurulan konut dışında 7 Nisan 2015 tarihinden itibaren başka bir konut edinmemiş olması ve konut edinim tarihinden sonra en geç 6 ay içinde başvuru yapmış olması gerekiyor.

Birikim sahipleri 3-4 yıl arasında yüzde 15 (en fazla 13,000 TL), 4-5 yıl arasında yüzde 18 (en fazla 14,000 TL) ve 5 yıl üzerinde yüzde 20 (en fazla 15,000 TL) katkı kazanabiliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler