‘Kredili konut satışı yüzde 50’yi aşar

Fuzul Grup’dan Faruk Akbal, ekimde yüzde 37 olan kredili satışların faizleri daha da düşmesiyle kasım’da yüzde 50’yi bulabileceğini söyledi.

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Üyesi Faruk Akbal, konut sektöründe, bankaların faiz indirimleri ve inşaat firmalarının kampanyaları ile kredili evlerin adeta yok sattığı belirterek gayrimenkulde satış oranlarının geçen yıla göre ciddi bir şekilde yükselmesinin nedenini ‘düşük faiz ve uzun vadeli ödeme seçenekleri’ olarak açıkladı.

Akbal, ekim ayında yüzde 37 olarak gerçekleşen ipotekli konut satışı oranlarının, faizlerin daha makul bir seviyeye inmesiyle kasım ayında 50'nin üzerine rahatlıkla çıkabileceğini dile getirdi.

‘1,5 milyon adet satış hayal değil’

Kredili satışların artması ve sektörün ivme kazanmasının aslında fedakârlığın ürünü olarak değerlendirilmesi gerektiğini vurgulayan Faruk Akbal, devletin arkasında duran şirketlerin kampanyalarla iç pazarı canlı tuttuğunu söyledi. 2015 yılında 1,2 milyonluk satış yapan sektörün, 2016 yılında 1,5 milyonluk eşiği aşmasının sürpriz olmayacağını ifade eden Akbal, “Bizde yakın zamanda satışa çıkacağımız 1236 konutluk yeni projemiz 3. İstanbul için 8 kat fazla talep topladık. Bu da Türkiye’nin geleceğine olan güveni apaçık göstermektedir” dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler