Konuta doping indirimlerden geliyor

Gayrimenkul sektöründeki konuta doping yeni vergi indirimleri ve konut kredi faizlerinin aşağıya çekilmesinden geliyor. Sektör moral buldu, yüzler güldü.

Seçimlerin öne çekilmesinin ardından art arda açılan ekonomi paketleri arasında yer alan konuta doping KDV oranlarının yüzde 18'den 8'e çekilmesi ve tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi ile yaşanıyor.

Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyurulan, konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi yönündeki kamu bankalarının başlatacağı kampanyalar da konut alanlarının önünü açacak bir başka gelişme olarak gündeme geldi.

Konut alıcısının beklediği müjde geçtiğimiz hafta açıklandı. 5 Mayıs tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla konut teslimlerinde uygulanan yüzde 18'lik KDV oranı, 31 Ekim'e kadar yüzde 8'e, tapu harcı oranı da yüzde 4'ten 3'e indirildi.

Mevcut durumda alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı yüzde 2 tapu harcı alınırken, düzenlemeyle bu oran yüzde 1.5'e inecek. Düşen tapu harcı oranı, sadece konut ve işyeri alımlarında geçerli olacak, arsa ve arazi alanlarında ise geçerli olmayacak.

Bir bakışta konuta doping...

• Tapu harcı binde 20'den binde 15'e düştü.
• Tapu harcı indirimi kapsamına yalnız konut ve işyerleri alındı.
• Kat irtifakı tesis edilmiş olan konutlar da tapu harcı indirim uygulamasına dahil edildi.
• Tapu harcı indirim uygulaması alınan karar ile 31 Ekim 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil] geçerli olacak.
• 150 metrekareden büyük konutların tesliminde alınan KDV oranı yüzde 18'den yüzde 8'e düşürüldü.
• 150 metrekareden büyük konutların teslimlerinde uygulanacak

Sektör temsilcilerinde Bakan Ağbal’a ziyaret

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal'ı ziyaret eden inşaat sektörünün temsilcileri Bakan'dan özellikle ofis, dükkan ve apartlarda KDV'nin yüzde 18'den 8'e indirilmesini, alım-satım vergilerinin düşürülmesi, tapu harçlarının indirilmesi, konut kredisi faizlerinin gelir vergisi matrahından indirilmesi ve Eximbank'tan kredi desteği talebinde bulunmuştu.

Satışlar artacak

Sektör temsilcilerinin bu talebi, Hükümet nezdinde karşılık buldu. Maliye Bakanlığı, taşınmazların alım-satım maliyetlerine ilişkin vergilerin altı aylığına azaltıldığını bildirdi.

Sektörün önde gelen temsilcileri KDV ve tapu harcındaki indirimin artan faiz oranları nedeniyle kan kaybeden konut satışlarına doping etkisi yapacağına işaret ediyor. Özellikle büyükşehirler başta olmak üzere sektöre önemli bir ivme kazandıracak indirimlerin, mevcut konut stoku KDV indirimi 31 Ekim 2018 tarihine kadar (bu tarih dahil] uygulanacak.

Bu azaltmada önemli etki yaratacağı dile getiriliyor. Gerek KDV, gerekse tapu harçlarındaki indirim konut alıcısına da önemli fırsatlar sunuyor. Örneğin 500 bin TL'lik bir evin tapu masrafı 20 bin TL'den 15 bin TL'ye düşecek. Yine 500 bin TL'lik bir konutun 90 bin TL olan KDV'si. 40 bin TL'ye inecek.

İşyerleri için uygulanmayacak

KDV indiriminden yararlanmak için yüzde 18'lik KDV'ye dahil konutların 31 Ekim 2018 tarihine kadar satış ve teslimlerinin yapılması gerekiyor. Müteahhit ve inşaat şirketlerinin inşasına devam ettikleri yüzde 18 KDV oranına sahip konutlar ise teslim tarihi 31 Ekim 2018'den sonra olsa bile, 31 Ekime kadar fatura düzenlenip yüzde 8 KDV'yle satılabilecek.

KDV indirimi konuta doping olacak

Bunun dışındaki dükkan, ofis, büro, apart ünite ve benzeri olarak tanımlanan işyerlerinin KDV oranlarında indirim uygulanmayacak. Tapu harcındaki indirim ise işyerlerine de uygulanacak.

Yeni sürpriz

Öte yandan konut sektörünü yeniden canlandırma adına hükümetten arka arkaya büyük adımlar geliyor. En son konutta KDV ve tapu harcını düşüren hükümet, şimdi de kampanya ile konut kredi faiz oranlarını yüzde l'in altına çekiyor.

Başbakan Binali Yıldırım, geçtiğimiz hafta Türkiye Bankalar Birliği 61. Olağan Genel Kurulu'nda konut kredisi faiz oranlarını bir kampanya ile düşüreceklerini açıklamıştı.

Yıldırım, başta Ziraat Bankası olmak üzere devlet bankaları öncülüğünde başlayacak kampanya ile piyasanın canlanacağını, konut stokunun azalacağını kaydetmişti. Kampanya ile en düşük yüzde 1.15, en yüksek ise yüzde 1.66 olan konut kredisi faiz oranlarının 0.99'a çekilmesi bekleniyor.

3.5 yıllık konut stoğu mevcut

Coldwell Banker Türkiye'nin Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri üzerinden birinci el satış konut üretimi ve satışı üzerinden yaptığı çalışmaya göre, Türkiye'de 3.5 yıllık konut stoğu bulunuyor.

Bu stok verisini değerlendiren Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, "2013 yılında 840 bin daire için iskan alındı ancak 530 bin daire satıldı; aradaki fark 310 bin. Bu fark 2014'te 490 bin, 2015'te yaklaşık 300 bin, 2016'da yaklaşık 370 bin. 2017'de yaklaşık 670 bin olarak gerçekleşti. Yani toplamda 2 milyon 130 bin konut stoğundan bahsediyoruz.

Son beş yıl birinci el konut satış ortalamasına baktığımızda 590 bin adet/yıl konut satıldığını görüyoruz. Bu da 1 Ocak 2018 itibariyle yeni inşaat ruhsatı verilmeyeceği varsayımı gerçekleşse dahi 3.5 yıllık birinci el konut stoğundan bahsediyoruz" şeklinde açıklamada bulundu.

Asıl etki indirimlerden olacak

Bu noktada hükümetin attığı adımların önemli olduğunu kaydeden Taş, alınan önlemleri şöyle değerlendirdi:

"2017'de 1 milyon 409 bin konut satışı ile rekor kırıldı. Bunda elbette Emlak Konut GYO öncülüğünde başlatılan 240 ay vade gibi ilk olma özelliği taşıyan kampanyaların olumlu etkisi oldu ancak asıl etki tapu harcında indirim, KDV'de indirim ve damga vergisinden muafiyet gibi yasal düzenlemelerle geldi. Sektörün bu yıl içinde beklentisi bu yöndeydi. Alınan kararları bu anlamda olumlu karşılıyorum."

Engin Keçeli /Seba İnşaat YKÜ
"Düzenleme kalıcı olmalı"

Yapılan bu düzenlemenin çok olumlu olduğunu düşünüyorum. Bu düzenleme kalıcı hale getirilirse bir anlam ifade edecektir. Çünkü bu indirimlerden altı ay süre zarfında yararlanamayan vatandaşlarımız mağdur duruma düşebilir. Bu avantajın herkes tarafından kullanılabilmesi açısından uygulama kalıcı hale getirilmeli. Yapılan indirim yaz aylarıyla birlikte yavaşlayan sektörün canlanması açısından faydalı olacaktır.

Faizde ilk adım Ziraat Bankası'ndan geldi

Başbakan Binali Yıldırım konut kredilerinde faiz oranlarının aşağı çekileceğini belirterek, Ziraat Bankası ve diğer bankaların konut kredisinde yeni bir faiz kampanyası başlatacağını açıkladı.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Beştepe'deki Külliye'de gerçekleştirilen ekonomi zirvesi sonrasında yapılan açıklamada, "Bankalara ekonomimizin en önemli itici güçlerinden olan gayrimenkul sektörüne yönelik çalışmalar gerçekleştirilecektir" ifadelerine yer verildi.

Şu anda sektörde ortalama konut kredisi faizleri yüzde 1.25 seviyelerinde; hatta bazı bankalarda yüzde 1.35 seviyelerine kadar çıkıyor. Bu konuda Ziraat Bankası'ndan yeni bir adım geldi ve banka 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde faiz oranını aylık yüzde 0.98'e indirdi.

Ziraat Bankası'nın ardından Halkbank, Şekerbank, Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım ve Ziraat Katılım da konut kredilerinde faiz oranını yüzde 0.98'e çektiler.

Okhan Şentürk-Para

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler