‘Konut sektörü kentsel dönüşümle 25 bin istihdam sağlayacak’

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, sektörün kentsel dönüşümle 25 bin kişiye istihdam yaratabileceğini söyledi.

Ceylan İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Muammer Ceylan, Emlaknews.com.tr'nin medya sponsorluğunu üstlendiği Silverline 4. Konut ve İnşaat Konferansı’nda, kentsel dönüşüm süreci hakkındaki görüşlerini ve çözüm önerilerini paylaştı. 

Konut sektöründeki her yüzde 1’lik büyümenin ortalama 10 - 13 bin kişilik istihdam yarattığına dikkat çeken Ceylan, alt sektörlerle birlikte bu sayının 25 bine kadar çıktığını vurguladı. İstanbul’da ortalama 4 milyon konut olduğunu ve bu yapıların yüzde 40’ının deprem riski taşıdığını kaydeden Ceylan, bu vveriden yola çıkarak sektörün 10 yıl içinde önemli oranda büyüyeceğini ileri sürdü. Bunin da Türkiye ekonomisine çok ciddi  istihdam ve katma değer kazandıracağını anlatan Muammer Ceylan, buna karşılık çürük yapıların yenilenmesi şeklinde ilerleyen kentsel dönüşümde bütünsel bir planlamanın olmamasının bazı sıkıntıları beraberinde getirdiğini ifade etti.

İş sağlığı ve güvenliği vurgusu

Dönüşüm yasasında gerekli düzenlemelerin hızla yapılmasının sektörün önünü açacağına değinen Ceylan,  bu sürece başlanırken 20 yıllık bir projeksiyon öngörüldüğünü hatırlatarak “Önümüzde daha 17 yıl var” dedi.  İlk deneyimlerin her zaman öğretici ve uyarıcı nitelikte olduğunu kaydeden Ceylan, 3 yıllık bu deneyimden gerekli sinyalleri alınması ve çözümlerin üretilmesi durumunda yeni Türkiye’nin baştan güvenle ve düzenli bir şekilde inşa edilebileceğini söyledi.
İnşaat sektörünün önemli konularından birinin de iş sağlığı ve güvenliği olduğunu vurgulayan Muammer Ceylan bu konuda da kilit noktanın eğitim olduğunu dile getirdi. Şantiyeye giren her işçiyi sanki ilk kez bir projede çalışıyormuşçasına sıfırdan detaylı bir şekilde bilgilendirmek gerektiğini anlatan Ceylan, bu eğitimleri sürekliliğinin ve denetimin önemine de dikkat çekti.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler