Konut satışı ocak ayına göre arttı

Türkiye genelinde şubatta geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 7,6 artarken, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), şubat ayına ilişkin konut satış istatistiklerini açıkladı. Buna göre, ülke genelinde şubatta satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 7,6 artış gösterirken, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 18,2 azalarak 78 bin 450 oldu.

Konut satışlarında İstanbul 14 bin 462 konutla ilk sırada (yüzde 18,4) yer aldı. İstanbul'u 7 bin 690 konut satışıyla (yüzde 9,8) Ankara, 4 bin 403 konut satışıyla (yüzde 5,6) İzmir izledi. En az satış olan iller 5 konutla Hakkari, 12 konutla Ardahan ve 22 konutla Bayburt olarak kayıtlara geçti.

İpotekli konut satışları

Bu dönemde ipotekli konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 azalarak 8 bin 890'a geriledi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 11,3 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul bin 724 konut ve yüzde 19,4 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il yüzde 25 ile Ardahan oldu.

32 bin 648 konut ilk defa satıldı

İlk defa satılan konut sayısı şubatta, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 25,3 azalarak 32 bin 648'e geriledi. Toplam konut satışları içinde ilk satışın payı yüzde 41,6 oldu.

İlk satışlarda İstanbul 6 bin 365 konutla en yüksek payı (yüzde 19,5) aldı. İstanbul'u 2 bin 527 konut satışıyla Ankara, bin 800 konut satışıyla İzmir takip etti.

Yabancılara 3 bin 321 konut satıldı

Yabancılara yapılan konut satışları, şubatta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 oldu. Bu alanda ilk sırada bin 440 konut satışıyla İstanbul bulunurken, bu ili 672 satışla Antalya, 196 satışla Ankara, 192 satışla Bursa ve 138 satışla Yalova izledi.

Mehmet Fatih Erdoğdu-AA

PATRONLAR NE DİYOR?

Tamer Özyurt / Özyurtlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı:
“Yabancı yatırımcı sektörün yüzünü güldürmeye devam ediyor”

"Yabancıya satış konusunda ocak ayı verilerine bakarak ‘yılın en iyi rakamları geldi’ demiştik, ancak şubat verilerine baktığımızda yabancıya konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yükselmeye devam ettiğini ve yüzde 92,1 arttığını görüyoruz. Daha yıl başından yıl sonu için yeni rekorların sinyalini aldığımızı söyleyebiliriz. Irak, İran, Rusya başta olmak üzere Körfez ülkeleri Türkiye’ye güveniyor ve pazarı çok yakında takip ediyor. Özellikle oturmak için ev alan yabancılar bitmiş ya da bitmeye yakın konutları tercih ediyor. Bu gruba özellikle gurbetçi vatandaşları dahil olduğunu görüyoruz. Önümüzdeki dönem Türkiye’deki ailelerini ziyarete gelecek olan gurbetçi vatandaşlar, dövizde tuttukları birikimlerini Türkiye’den konut alarak değerlendireceklerini tahmin ediyoruz.”

Abdüssamet Bahadır / Bahaş Holding CEO’su:
“Yabancı yatırımcı gayrimenkul sektörüne güveniyor”

"Şubat ayı verilerine baktığımızda; yabancılara yapılan konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artarak 3 bin 321 adete ulaştığını görüyoruz. Bu rakamın her geçen ay bir önceki döneme göre daha da arttığını görüyoruz. Yabancılara yapılan konut satışlarında, Şubat 2019'da ilk sırayı bin 440 konut satışı ile İstanbul’un aldığını görüyoruz. İstanbul’u Antalya, Ankara, Bursa ve Yalova izliyor. Demek ki; yabacıların başta İstanbul olmak üzere Türk gayrimenkul sektörüne olan güveni her geçen gün artıyor. Gerek yabancı yatırımcı gerekse gurbetçiler birikimlerini değerlendirmek amacıyla dövizlerini bozdurarak gayrimenkule yatırıyorlar. Bu da gayrimenkul sektörün hala vazgeçilmez ve öncelikli yatırım aracı olduğunu bize gösteriyor. Konut kredi faizlerinin daha da düşmesiyle beraber önümüzdeki dönemde beklemedeki yerli yatırımcının da harekete geçeceğini ve yatırımını gayrimenkule kaydıracağını bekliyoruz.”

Şenol Üçüncü / Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi:
“Faizler düşerse yerli yatırımcı birikimini konuta yatıracaktır”

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamlarına baktığımızda yabancıya satışta yine sevindirici rakamlar geldiğini görüyoruz. Yabancıya satış her geçen gün daha da artıyor. Burada gurbetçilerin etkisi oldukça fazla, yurtdışında yaşayan ancak Türkiye’den bir ev alma hayali olan gurbetçilerin harekete geçtiği bir dönemdeyiz. Yabancılara yapılan konut satışları ise bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 92,1 artış olduğunu görüyoruz, bu rekor denebilecek bir rakam. Başta Almanya olmak üzere Avrupa'da yaşayan diğer gurbetçilerimiz Türkiye'de konut sahibi olmak için dövizlerini bozdurarak şirketlerin kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından faydalanıyor. Yabancıya satışta yıl sonunda yeni rekorlara imza atılacağını düşünüyoruz. Burada faiz konusu önemli, faizlerde düşüş devam ederse yerli yatırımcı birikimini konuta yönlendirecektir. Böylece satış rakamları daha yukarılara taşınacaktır.

İhsan Çulhalık / İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı:
“Faizlerdeki düşüşle beraber daha güzel veriler alacağız”

"TÜİK Şubat ayı konut satış rakamları bize satışlarda düşüş olduğunu gösterse de fotoğrafın genelini okuduğumuzda olumlu bir tablodan söz edebiliriz. Şöyle ki; Türkiye genelinde konut satışları 2019 Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azalma gösterirken bu oran bir önceki ay yüzde 24,8 olarak açıklanmıştı. Aynı şekilde ipotekli konut satışları şubatta bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 68,2 oranında azalış gösterirken, bu oran geçtiğimiz ay yüzde 77,2 olmuştu. Tüm olumsuz şartlara rağmen gayrimenkul sektörü rakamlarının pozitife doğru gittiğini söyleyebiliriz. Önümüzdeki dönemde özellikle faizlerdeki düşüşün de devam etmesiyle beraber daha güzel veriler alacağımızı düşünüyoruz.

Torkam İnşaat İcra Kurulu Başkanı Mahmut Dereli:
"Yabancı yatırımcı için Türkiye hala fırsatlar ülkesi"

Türkiye İstatistik Kurumu 2019 yılı Şubat ayı konut satış rakamlarını açıkladı. Türkiye genelinde konut satışları Şubat ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2 oranında azaldı ve 78 bin 450 adet konut satışı gerçekleşti. Satışlarda yaşanan düşüşün sektörün dinamiklerini sarsacak bir etkiye sahip olmadığını görüyoruz. Çünkü TÜİK rakamlarına göre yabancıya satışta yüzde 92,1’lik bir artış gözleniyor. Buda gösteriyor ki yabancı yatırımcı için Türkiye hala fırsatlar ülkesi. Gerekli kriterleri yerine getiren yabancı yatırımcı aldığı gayrimenkulle artık Türkiye’de bir turist, bir misafir değil Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını da elde etmiş oluyor. Bu artışın önümüzdeki aylarda da devam edeceğini söyleyebiliriz.

Yerli yatırımcıya değinecek olursak şuan için geçici durağanlık söz konusu. Sektör temsilcileri olarak 31 Mart yerel seçimler sonrası sektörün yukarı yönlü bir hareket kazanacağını öngörüyor, çok daha aktif geçeceğini düşünüyoruz. Ayrıca, hükümetimizin düşük faiz oranları ve esnek ödeme modelleriyle konut alımını kolaylaştıracak adımları atacağına inanıyoruz. İnşaat sektörü her dönem ekonominin lokomotifi olmuş, olmaya da devam edecektir.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler