Konut krizi hükümet programına girdi

2020 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Programda konut kalemini yer alması dikkat çekti.

Programda büyümeden istihdama, yatırımdan üretime kadar bu yılın genel ekonomik durumu hakkında olumsuz gelişmeler yaşandığı açık açık ifade edilmesine rağmen "kriz" kelimesine hiçbir şekilde yer verilmedi. Programa göre bu yıl ekonomi küçüldü, halkın yerine kamu tüketimi arttı, sermaye çıkışı yaşandı, istihdam ciddi ölçüde azaldı, işsizlik artı. Programda, geçen yılın son çeyreğinde yıllık yüzde 2.8 küçülen Türkiye ekonomisinin bu yıl özellikle inşaat olmak üzere yatırım harcamalarındaki keskin düşüşlerin öne çıktığı bilgisi yer aldı.

3 milyon konuta çözüm

İktidar, programla satılmayı bekleyen yaklaşık 3 milyon konut için de harekete geçiyor. Programa göre, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı konut stoku için 'çalışma başlattı. Eylül 2019 sonu itibarıyla inşaat halindeki konutlar dahil Türkiye'de 38.4 milyon konut bulunuyor. Konut arzındaki son yıllardaki artışın etkisiyle toplam konut açığı kapanmakla birlikte, bölgeler itibarıyla arz ve talep dengesinde uyumsuzluklarla karşılaşılabiliyor. Bu kapsamda konut piyasasında doğru ve uzun vadeli analizler yapılabilmesi için bakanlık konut stokunu ortaya koymaya karar verdi. Devlet, bu kapsamda dar gelirlilere yönelik 250 bin sosyal konut üretmeyi hedefliyor. Bu hedef doğrultusunda 2020 yılında 50 bin sosyal konutun yapımı tamamlanacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında 2020 yılında 10 şehre strateji belgesi hazırlatacak. İl ve ilçe bazında riskli ve rezerv alanlara ilişkin veriler, sosyal yapı analizi, ekonomik bütünleşme, alt yapı durumu, finansman modelleri ve il bazında dönüşüm hedefleri kentsel dönüşüm strateji belgelerinde yer alacak.

Kamu kemer sıkacak

Programda sanayi üretiminin yılın ilk yansında yüzde 4.4 azaldığına işaret edilirken bu yıl kamunun yatırımlarda kemer sıkacağı, kamu sabit yatırımlarının yüzde 28.7 oranında azalacağı bilgisi verildi. Programda, büyük bölümü uluslararası şirketlerin kâr transferinden kaynaklanan, yani yurt dışına çıkar diki an paralardan oluşan birincil açığın bu yılın ilk 8 ayında 7.8 milyar dolara ulaştığı, yılın sonunda da 12.8 milyar dolara çıkacağı belirtildi.

BES'e yeni formül

Programa göre, Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) otomatik katılım tamamlayıcı emeklilik sistemine dönüşecek. BES'e girenlere sağlanan devlet destekleri yaşa göre değişecek. Evlilik, sağlık, eğitim nedeniyle sistemden çıkmadan nakit çekme imkanı gelecek. Türkiye Sigorta Birliği'nin açıkladığı 2019'un ikinci çeyrek sektör sonuçlarına göre, 11 milyon vatandaş zorunlu BES'ten ayrılmıştı.

Erdoğan Süzer - Sözcü

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler