Konut kredisinde peşinat oranı yüzde 20’ye indirildi

Konut alırken bankalardan kredi kullanımı esnasında yüzde 25 olan peşinat miktarı 5 puan indirildi.

Artık konut kredisi kullananlar zorunlu olan peşinat miktarını yüzde 20 olarak ödeyecek. BDDK’nın 1 Ocak 2011 tarihinden itibaren konut alacaklara zorunlu hale getirdiği peşinat oranı, Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklaması ile 5 puan inmiş oldu.

Ekonominin işlerlik kazanması için bir süreden beri piyasaların istediği gevşemeleri hükümet yerine getiriyor. Tüketici, kredi kardı ve araba kredi kullanımlarında bir takım esnemeler gerçekleşirken konut kredisinde de beklenmedik bir indirim yaşandı.

Başbakan Yıldırım AK Parti Genel Merkezi önünde, dün yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Toplantısı’nda alınan kararlara ilişkin açıklama yaptı.

Başbakan Yıldırım konut kredilerinde özkaynak ve kredi olarak ikiye ayrılan indirimler hakkında açıklama yaparak, “Yani 100 bin liraya bir ev alacaksanız 75 binini kredilendiriyordunuz, 25 binini de siz veriyordunuz. Orada 5 puan arttırdık. Bankalar yüzde 80’e kadar kredilendirebilecek, yüzde 20’sini de alıcı karşılamış olacak.” diye konuştu.

4 yıl 9 aydan beri yürürlükteydi

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDD)’nın  geçtiğimiz konut kredileri hakkında aldığı kararın geçmişi 1 Ocak 2011’e dayanıyor. Bu tarihten beri bankalar konut almak isteyen müşterilerinin kredi ihtiyacını karşılarken yüzde 25’lik bir peşinatın ödenmesini şart koşuyordu. Başbakan Yıldırım’ın açıklaması ile bu durumda 5 puanlık bir düşüş yaşandı.

AA