Konut kredisi faizlerinin 2-3 ay içinde düşmesi bekleniyor

Konut kredisi faizlerinin 2-3 ay içinde düşmesi bekleniyor

Merkez Bankası’nın (MB) yeni başkan Murat Çetinkaya yönetiminde yarın gerçekleştireceği, Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz indirimi kararı çıkmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şimdi kulisleri meşgul eden soru, faiz koridorunun üst bandında 0.50 puan mı yoksa 0.75 puan mı olacağı yönünde. Habertürk’ten Sefer Yüksel’in haberine göre, ”Üst bantta 1 puanlık indirim olmalı” diyenler bile var.

Psikolojik sınır yüzde 1

Öte yandan Merkez Bankası’nın olası faiz indiriminin ticari kredilere nasıl yansıyacağı, indirimin özellikle konut kredilerinde ne kadarlık bir düşüş sağlayacağını da merak konusu. Bir süredir ortalama yüzde 1.20-1.25 gibi son yıllara göre yüksek bir oranda seyreden konut kredi fiazleri vatandaşın konut alımını ötelemesine, satışların düşmesine neden oluyor. Konut üreticileri, konut kredilerinde yüzde 1 faizin psikolojik sınır olduğunu ve faizlerin bu oranın altına düştüğü dönemlerde konut satışlarının arttığını söylüyor.

Sıcak para girişi sürmeli

Uzmanlara göre, şu anda en düşük oran veren bankada yüzde 1.13 olan konut kredisi faizlerinin yaz aylarında yüzde 1’in altını görmesi olası bir durum. Bankacılar ise konut kredisi faizlerinde düşüş için sadece MB’nin faiz indiriminin yetmeyeceğini görüşünde. faiz düşüşü için Kredi mevduat oranı yüzde 120’lerde olduğundan kredi faizlerinin düşmesi için Türkiye’ye sıcak para girişinin sürmesi gerektiği de belirtiliyor.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler