Konut kredi faizleri 13 ay sonra yüzde 1’in altına indi

Bankaların kredi faiz oranları son haftalarda oldukça durağan bir seyir izliyor. Konut kredisi faiz oranları 13 ay sonra ilk defa %1’ in altına kadar geriledi.

Konut kredisi faiz oranları yaklaşık 4 ay boyunca politika faizlerinde yaşanan indirim etkisinden de destek alarak hem kamu bankalarında hem de özel bankalarda hızla düşüş eğilimine girdi. Ekim ayının ilk haftasına kadar süren söz konusu eğilim ile konut kredisi faiz oranları 13 ay sonra ilk defa %1’ in altına kadar geriledi.

Kredi faiz oranlarında yaşanan seri indirimler Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki terör koridorunu kesmek için başlattığı Barış Pınarı Harekatı sonrası hem yükselen döviz kuru hem de ABD’den gelen yaptırım etkisi ile durdu. Türk Lirasında kısa süreli yaşanan değer kaybı, borsada yaşanan düşüş sonrası bazı bankalar konut kredisi ve ihtiyaç kredisi faiz oranlarında artış uyguladı.

Geçen haftayı durağan kapattı

Geçtiğimiz hafta ABD heyeti ile Ankara’da yapılan anlaşma sonrası döviz kurunda sert düşüş ve borsada kayıpların yeniden kazanılması ile kredi faiz oranlarındaki artışlarda durarak faiz oranları haftayı durağan kapattı.

Yeni haftada döviz kurundaki durum ve Merkez Bankası’nın perşembe günü açıklayacağı Ekim ayı Para Politikası Faiz oranları kredi faizlerindeki durumu belirleyecek. Faiz oranlarındaki hareketin aşağı ya da yukarı yönlü seyrinin hafta içinde belli olması bekleniyor.

21 Ekimle başlayan haftada bankaların tabela konut krdisi faiz oranları ortalaması %1.47 seviyesinde seyrediyor. En düşük konut kredisi faiz oranı ise Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank’ın sunduğu %0.99 seviyesinde. Özel bankalarda ise en düşük konut kredisi seviyesi %1.11 düzeyinde.

120 ayda 100 bin TL’ye ne kadar ödenecek?

KrediPazari.com’un araştırmalarına göre 21 Ekim itibariyle 100.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık ödemeleri yaklaşık 1.420 TL oluyor. Kredinin masraflar hariç toplam geri ödemesi ise 171.000 TL’ ye karşılık geliyor.

Pelin Akay-Kredipazari.com

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler