Konak’taki 820 milyon TL’nin 585’i şimdiden çıktı…

Emlak Konut GYO’nun Tariş Kooperatif Birlikleri’nin Arsası’ndan elde etmeyi planladığı 820 milyon TL’lik gelirin 585 milyon 200 bin TL’si Teknik Yapı’dan geldi…

Türkiye’nin en büyük gayrimenkul yatırım ortaklığı şirketi Emlak Konut GYO ve Tariş Kooperatif Birlikleri arasında 1 Aralık 2016’da protokol imzaladı. Buna göre toplam 140 bin metrekarelik arsa üzerinde turizm, ticaret ve kültür odaklı projeler tasarlandı ve 820 milyon TL’lik hasılat öngörüldü.

Yine anlaşmaya göre bu rakamın yüzde 20’si Emlak Konut GYO’nun kasasına girerken kalan yüzde 80’lik dilim de Tariş Kooperatifleri Birlikleri’ne aktarılacaktı. Bu gün yapılan ilk etabın 2. oturumunda kıyasıya bir rekabet yaşandı. İlk oturumda en yüksek teklifi veren İzmirli İzka İnşaat sözlü turların 3.sünde çekilirken nihai yazılı aşamada gelen 4 teklifin hepsi de 500 milyon TLlik arsa payının üzerine çıktı.

Fema- KLV İş Ortaklığı Riva’yı aldı, kenara çıktı

İhalenin ikinci oturumunda katılması gereken 10 firma ve ortaklıktan ikisi hiç katılım göstermedi. Bunlardan ilgi çekeni ise Fema İnşaat-KLV İnşaat İş ortaklığı oldu. Geçen hafta yapılan Riva arsası ihalesini kazanan ortaklık, daha sonra Tuzla’daki ihaleye ve İzmir’in ilk oturumuna katılım göstermedi. Kısacası Riva İhalesi’ni kazanmak Fema- KLV İş Ortaklığı’na yetti.

Teknik Yapı, İzka ile çekişecek

İzmir Liman Arkası bölgesinde yer alan arsa ikiye bölündü. İlk etaptaki ticaret, turizm ve konut fonksiyonu yüklendi ve 47 bin metrekarelik alan ayrıldı. Kalan 78 bin 558 metrekarelik alan da yine ticaret, turizm, konut, eğitim alanı ve park olarak planlandı.

Bu etabın ilk oturumda en yüksek yine teklifi sunan İzka’nın yarınki 2. oturumda Teknik Yapı ile çekişmesi bekleniyor. Çünkü 1. etabı kazanan Teknik Yapı’nın CEO’su Umut Durbakayım, projenin tamamını almak ve birlikte proje geliştirmek istediklerini dile getiriyor. İhaleye İzmir'den katılan ve Emlak Konut GYO ile bir takım projeler geliştiren İzka da sonuna kadar kovalamaya niyetligörünüyor.

Denizli'den İzmir'e geçtiler

Durbakayım Emlak Konut GYO ile Denizli Evora’yı geliştirdiklerini hatırlatarak, buradan İzmir’e geçmek istediklerini, Teknik Yapı’nın kalitesini ve marka anlayışını İzmir’e taşımak istediklerini kaydediyor.

Hüseyin Belibağlı

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler