Klima seçerken dikkat edilecek 5 kural

Bahar ayları yavaş yavaş yaklaşırken ofislerde veya evlerdeki klimaların bakımını yaptırırken dikkat edilecek püf noktalarını uzmanları belirledi.

Mekanlar için yenilenme zamanı olan bahar ayları aynı zamanda klimaların da bakım ve yenilenmelerini gündeme getiriwyor. Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri Genel Müdürü Yenal Altaç, bu noktada yeni bir klima seçerken ve klimalara bakım yaparken dikkat edilmesi gereken konularla ilgili uygun klima seçimini sağlayan keşfetteam hizmeti ile önemli bilgiler aktardı.

Klima seçimi ve bakımı sırasında dikkat edilmesi gereken 5 temel nokta;

1- Mekana uygun kapasite önemli

Yeni bir klima seçerken öncelikle mekanın soğutma ve ısıtma ihtiyacının tayin edilmesi gerekiyor. Daha büyük kapasiteli klima her zaman iyi bir klima anlamına gelmiyor. Klimanın modelinin ve kapasitesinin; mekanın büyüklüğüne, içeride bulunacak insan sayısına, binanın ve pencerelerin yalıtım durumuna, ısı kayıplarının boyutuna, binanın yönüne ve diğer bazı değişkenlere göre belirlenmesi hem konfor hem de enerji tasarrufu açısından fayda sağlıyor.

2- İleri teknolojiler tasarruf ettiriyor

Yaşanılan bölgenin iklim şartlarına uygun, yüksek enerji verimliliğine sahip klimaları seçerek hem maksimum verim elde etmek hem de enerji tasarrufu sağlamak mümkün. Bir diğer önemli nokta ise klimaların verimini artıran yeni destek teknolojileri içeren cihazları tercih etmek. Örneğin, mekanı kullanım zamanımıza ve şeklimize göre klimayı programlayabildiğimiz sistemler, ihtiyaç ortaya çıkmadan önlem alabildiği için daha yüksek tasarruf sağlıyor.

Klimaya uzaktan erişilmesini, iç ortam sıcaklığının takip edilmesini ve buna göre aksiyon alınmasını sağlayan bu yeni teknolojiler, cihazların daha efektif çalışmasına imkan tanıyor ve arıza anında haberleşmeyi destekliyor.

3- Gelişmiş filtre sistemleri kullanılmalı

Temiz hava insanlar için sağlıklı alanlar oluşturulmasında önemli bir rol oynuyor. En yeni teknolojilerle geliştirilmiş filtreler; bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı ortamları mümkün kılıyor. Gelişmiş filtre sistemleri, alerjik reaksiyonları da önlemeye yardımcı oluyor.

4- Yılda iki kez bakım avantaj sağlıyor

Klimaların uzun yıllar performansını koruyarak çalışmasını desteklemek için periyodik olarak yılda iki kez bakım yapılması avantaj sağlıyor. Bakım zamanlarında klimaların yanı sıra filtrelerin de temizlenmesi oldukça faydalı, aksi takdirde hem klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi düşebiliyor hem de gereksiz elektrik sarfiyatı oluşabiliyor. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de önemli. Eğer klimanız hava temizleme filtresi ya da anti alerjik enzim filtresine sahipse, bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılmış olması ve değiştirilmesi gerekiyor.

5- Klima keşfini işin uzmanına bırakın!

Klima seçimi ciddi bir iş olduğu için mekanın ihtiyaçlarına uygun kapasite ve modelde, enerji verimliliği yüksek bir klimanın belirlenmesi, doğru yere montajının yapılması ve düzenli bakımının sağlanması sadece uzman ekipler tarafından yapılabilir.

Mitsubishi Electric Türkiye Klima Sistemleri tarafından geliştirilen “Keşfetteam” hizmeti, klima almak isteyen ve zihni karışan tüketicilerin imdadına tam da bu noktada yetişiyor. Ekipler, en son teknoloji ekipmanlarla termal görüntüleme yaparak, öncelikle keşif yapılan ortamdaki yalıtım sorunlarını, ısı köprülerini, dış duvarlardaki ve kapılardaki ısı kaçak noktalarını tespit ediyor. Kullanıcıları seçilen klimalardan tam verim alabilmek için yapılması gerekenler konusunda yönlendiriyor ve mekana uygun klimayı belirliyor.

Seçilen klimanın konumlanması gereken ideal yeri de tespit eden Keşfetteam ekipleri, gerçek dünya ile dijital dünya arasında bağlantı sağlayan yazılım teknolojisi “Artırılmış Gerçeklik” (Augmented Reality) sayesinde, tüketicilere keşif sırasında klimanın mekanlarında nasıl görüneceğini deneyimleme fırsatı da sunuyor.