Kira gelirlerinde ‘Hazır Beyan Sistemi’ dönemi başlıyor

Mart ayında kullanımya başlanacak olan Hazır Beyan Sistemi sistemi ile kira gelirleriyle ilgili vergi beyannameleri internet üzerinden otomatik olarak verilebilecek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Hazır Beyan Sistemi’nin mart ayı itibariyle uygulanmaşa başlanacağını açıkladı.  4 yıldır uygulanan ‘Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi’nin kapsamının genişletildiğini de anlatan Ağbal, mükelleflerin kira geliri, ücret, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratları için hiçbir zahmete katlanmadan, internet üzerinden kendileri için hazırlanan beyannameyi onaylayarak, işlemlerini tamamlayabileceğini söyledi.

‘Muhasebeciye gerek kalmadı’

Hürriyet’in haberine göre, 1.5 milyon vatandaşı ilgilendiren sisteme göre, sözkonusu alanlardaki vergi hesaplamaları otomatik olarak yapılacak. Sistemden yurt dışında yaşayan vatandaşların da yararlanabilecek. Bakan Ağbal, bu sistem ile vatandaşların vergi dairesine veya mali müşavir, muhasebeci gibi bir uzmana ihtiyaç duymadan, sadece internete girerek beyannamelerini kolayca verebileceğini, vergilerini de yine internetten kredi kartı ile ödeyebileceğini kaydetti. Mükelleflerin sisteme Gelir İdaresi Başkanlığ’ının internet sitesinden ulaşabileceklerini anlatan Ağbal, beyannamelerin 1-25 Mart 2016 arasında verebileceğini belirtti.

 

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler