''Kentsel dönüşümün şehir planlama ayağı eksik kaldı''

Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, kentsel dönüşümde şehir planlaması yapılmadığı için kent yoğunluğunun arttığını söyledi.

Century 21 Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Önder Uzel, kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla devam ettiği İstanbul’da özellikle Kadıköy yakasında bazı bölgelerin şimdiden yaşanılmaz hale geldiğin belirterek, devletin şehir planlamasını acil bir şekilde sisteme sokması gerektiğini söyledi. 

Kentsel dönüşümle ilgili çıkarılan kanunun bu haliyle oldukça yetersiz kaldığını söyleyen Önder Uzel, bu durumun aynı alanda nüfus yoğunluğunun daha da artmasına, trafik ve altyapı problemleri gibi farklı problemlerin ortaya çıkmasına yol açtığını vurguladı. 

''Her bina 2 katına çıkıyor''

Özel sektörün doğal olarak kar elde etme mantığıyla hareket atiğini anlatan Uzel, devletin kentsel dönüşümde hiçbir alt yapı planlaması yapmamasının şehirleri bir süre sonra yaşanamayacak hale getireceğini anlattı. Her yıkılan binanın yerine en az iki misli büyüklüğünde binalar yapıldığına dikkat çeken Uzel, bunun kentlerin yoğun arterlerini yaşanmaz hale getirmeye başladığını söyledi. Kentsel dönüşüm yapılan alanlarda yolların, kavşakların, kaldırımların ve aynı sayıda otoparkların hizmet verdiğini anlatan Uzel,  “Bu bölgelerde neredeyse rüzgar bile esmiyor, güneş bile kısıtlı saatlerde görülebiliyor" dedi.

Benzer İçerikler

Yorum Yap

Yorumlar 0

Ajanda

Tümünü Gör

Çok Okunan Haberler