Kentsel dönüşümde müteahhitlerin tabela kurnazlığı

Kentsel dönüşümle birçok yeni kazanç kapısı türedi. Bunlardan biri olan tabeladan para kazanma müteahhitlerin talebiyle birleşince ciddi paralar dönmeye başladı.

Türkiye genelinde 6,5 milyon bağımsız yapının yenilenmesi gerekiyor. Bu yenileme işlemi gayrimenkul sektöründe irili ufaklı paraların döndüğü bir çok gelir kapısı oluşturdu. Büyük kentlerde yoğunlaşan dönüşümle birlikte tanıştığımız birçok iş modeli ve sektör türedi. Bu sektörlerden ilk aklımıza gelenler yıkım, ayrıştırma, atık toplama olarak sıralanabilir. Ancak, pek dikkat çekmeyen bir durum var ki o da dönüşüm alanlarına asılan tabelalarda gizli.

Evi veya binası daha dönüşmeden para kazanmaya başlayanlar var. Çantacıların da büyük ilgi duyduğu kazanç sisteminde hak sahipleriyle önden anlaşıp sonra müteahhitlerin kapısı çalınıyor. Dönüşüm nimetleri arasından öne çıkan bu iş modeli müteahhitlerin kazanma isteğiyle birleşince büyük paraların döndüğü bir sektör oluştu. Son dönemlerde sıkca gördüğümüz “Bu bina bu firma tarafından dönüşecek proje alanıdır” gibi yazıları taşıyan dev tabela ve afişlerin sayısı gittikçe artıyor.

Tabela başına istenen rakamlar 60 bin liraya kadar çıkıyor

Kentsel dönüşüme uygun olan bölgelerde sıkça rastladığımız bu tabela kurnazlığı dönüşümü gerçekleşecek olan bina sakinlerine yeni gelir kapısı olurken müteahhitler de bu tabelalarla dönüşüm yapmak istedikleri yerleri uzun vadeli rezerve etmiş durumda oluyorlar. Henüz kentsel dönüşümün başlamadığı yerlerde müteahhitler tabelalarını asarak o bölgede hakimiyet sağlıyor. Tabela başına istenen rakamlar 25-30 bin liradan başlayıp 50-60 bin liraya kadar çıkıyor. Bina ve daire sayısı ile arsa büyüklüğü pazarlıkta etkili oluyor. Uzmanlar bu modelin çantacıların da iştahını kabarttığını belirtiyor. Uzmanlar, “Ben senin yerine müteahhide pazarlarım ama komisyonumu alırım” diyen kişi ve firmalara karşı dikkatli olunmasını istiyor.

Parayı mahalle müteahhiti veriyor

Dönüşüm kurnazlarının yeni gelir kapısında daha çok “mahalle mütteahhidi” olarak tabir edilen küçük yapsatçıların kapısı çalınıyor. Çünkü markalı konut projesi üreten müteahhitlerin birçoğu bu tür bir yaklaşımda projeden vazgeçiyor. Görüşlerine başvurduğumuz markalı konut üreticileri böyle bir taleple karşılaştıklarında tavırlarının net olduğunu belirterek, “Hangi birine para vereceksiniz. Bizler tabelalarımızı yüzde yüze yakın anlaşma sağladığımız binalara asıyoruz. Ancak arsa payının büyüklüğü karşısında bazı markalı firmalar da bu yaklaşımla tabela asmış olabilir Ama bu sürdürülebilir bir iş modeli değil. Dönüşümün önü tıkanır” şeklinde konuştu. Kapısını çaldığımız mahalle müteahhitleri ise birçok binada bu tür bir anlaşma yaptıklarını aktardı.

Emine Açar/Yeni Şafak

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir